Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Antibiyotik direncine karşı 3D ilaç

Antibiyotik direncine karşı 3D ilaç

HP , antimikrobiyal dirençli bakterilerle savaşmak için tasarlanan yeni antibiyotikler geliştirmeyi hedefleyen Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) pilot programına katıldığını duyurdu .

Bir mikropun ilaç tedavisine, yani antimikrobiyal direncin etkilerine karşı direnme yeteneği, CDC’nin yayıldığı bir çok hastalık için kapıyı açtığı için uluslararası bir halk sağlığı sorunu olarak kalmaktadır. Uygun testler olmadan , bu tür bakterilerle savaşmak için kullanılan yeni ilaçlar antimikrobiyal direncin varlığına katkıda bulunabilir. 

Bu nedenle, bir HP D300e Dijital Dispenser BioPrinter araştırmacılarının kullanımıyla, etkili antibiyotikler için antimikrobiyal bakterilerin davranışlarını uygun şekilde analiz edebilir. Normal bir mürekkep yazıcısının kurulumuna benzer şekilde, HP Bioprinter , ilaç keşfinde pikolitrelerden küçük moleküllerin mikrolitrelerine kadar hacimleri ve mikrobiyolojik yapıları (genomik ve proteomik) araştırır .

Yeni antibiyotikleri geliştirme çabası içinde CDC, HP BioPrinters’ı Amerika’daki dört bölgesel bölgeye de Antibiyotik Direnç (AR) Lab Network’üne yerleştirmeyi planlamaktadır. Ayrıca California merkezli ilaç şirketi Gilead , testler geliştirmek için HP BioPrinter’ı kullanıyor. Ebola virüsüne karşı kullanılan ilaçlar.

Hastalık Kontrol Merkezi (Center for Disease Control – CDC), HP pilot programını duyurdu. İlaçlara karşı dayanıklı bir bakteri için ilaç geliştirmeye çalışan CDC, HP biyoyazıcılarla bu süreci kısaltmayı ve daha tasarruflu hale getirmeyi amaçlıyor.

Pilot programla antibiyotik testinin hızlanmasının yanı sıra, fazla ilaç kullanımı gibi risklerin de ortadan kaldırılması bekleniyor. Cihazların ilk olarak New York, Minnesota, Tennessee ve Wisconsin’deki bölge laboratuvarlarına gönderileceği kaydediliyor. HP biyoyazıcılar kullanılarak hazırlanan ilaçların testleri ise 2019 mali yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek. Bu da Kasım 2018 ile Ocak 2019 arasındaki süreyi kapsıyor. Ana odak noktasının dayanıklı bakteri türü olduğu kaydediliyor. Pilot programda HP’nin yeni D300e Digital Dispenser BioPrinter modellerinin kullanılacağı açıklamalar arasında.

 

 

tamamı için kaynağa bakınız