Ana Sayfa Manşet Antibiyotiğe dirençli tifo tehditi!

Antibiyotiğe dirençli tifo tehditi!

Tifo, yılda 11 milyon enfeksiyona ve 100.000’den fazla ölüme neden oluyor. Güney Asya, küresel hastalık yükünün %70’ini oluşturuyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın desteklediği araştırma uluslararası kamuoyunun da gündemine oturdu.

The LANCET / Estimating typhoid incidence from community-based serosurveys: a multicohort study

2000 yılından bu yana, çoklu ilaca dirençli (MDR) S Typhi, Bangladeş ve Hindistan’da istikrarlı bir şekilde azaldı, Nepal’de düşük kaldı ve Pakistan’da hafifçe arttı. Ancak Stanford Üniversitesi, Christian Medical College Vellore ve diğer kurumlardan araştırmacılar tarafından yürütülen araştırmaya göre, bunların yerini diğer antibiyotiklere dirençli suşlar alıyor. Genom analizi ayrıca, neredeyse tamamı Güney Asya kökenli olan dirençli suşların 1990’dan bu yana diğer ülkelere 197 kez yayıldığını ortaya koyuyor.

The Lancet Microbe’da yayınlanan bulgular, Güney Asya’da birinci basamak tedavilere karşı direncin genel olarak azalmasına rağmen, küresel sorunların devam ettiğini gösterdi. Çalışma, iki önemli antibiyotik türü olan makrolidleri ve kinolonları alt edebilen suşların sayısının hızla arttığını ve sıklıkla diğer ülkelere yayıldığını buldu. 

Stanford Üniversitesi’nde doçent ve çalışmanın baş yazarı Jason Andrews , bulguların “gerçek bir endişe nedeni” olduğunu belirterek, özellikle yüksek riskli ülkelerde önleme önlemlerinin alınmasını istedi. görsel