Ana Sayfa İlaç Anestezide Kullanılan ‘Desfluran’ Gazı İskoçya’da Yasaklandı

Anestezide Kullanılan ‘Desfluran’ Gazı İskoçya’da Yasaklandı

Küresel ısınmaya etkisi karbondioksitten binlerce kat daha fazla olduğu gerekçesiyle  anestezik desfluran gazının, İskoçya hastanelerinde kullanımına son verdi.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verileri, ameliyat sırasında hastaları bilinçsiz tutmak için kullanılan gazın, küresel ısınmaya katkısının karbondioksitin 2500 katı olduğunu gösteriyor. Yasakla birlikte İskoçya’nın karbon salımları yılda 1700 evin enerji tüketimi kadar azalacak. Bu hesaplamada gazın en fazla kullanıldığı 2017 yılı esas alınıyor. Birleşik Krallık genelinde hastanaler desfluran kullanımını azaltmaya başlamıştı.

Son yıllarda İngiltere’deki 40’tan fazla hastane vakfı ve Galler’deki bazı hastaneler desfluran kullanmayı bırakmıştı. NHS İngiltere, 2024’ten itibaren istisnai durumlar dışında desfluran kullanılmasını durduran benzer bir yasak getirecek. NHS’in 2020’deki desfluran kullanımına ilişkin analizine göre, gazın İngiltere’deki NHS hastanelerinde yasaklanması, her yıl 11 bin eve elektrik verilmesinin neden olduğu salımlara eşdeğer bir azalma sağlayacak.

Desfluran gazının başta Avrupa olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok ülkede yasaklanması bekleniyor. Anestezi uzmanı ve İskoçya’nın Yeşil Ameliyathaneler programının klinik lideri Dr Kenneth Barker, on yıldan uzun bir süredir birçok büyük ve rutin operasyonda kullandığı anestezik ilacın çevreye bu kadar zararlı olduğunu öğrenince şoke olduğunu söyledi:

Karbondioksitten 130 kat daha fazla küresel ısınma potansiyeline sahip

Barker,”2017’de, bir anestezist olarak normal bir günde kullandığımız desfluran miktarının, günde 1000 km araba sürmekle eşdeğer salımla sonuçlandığını fark ettim. “Derhal kullanmayı bırakmaya karar verdim ve birçok anestezist arkadaşım da buna dahil oldu. Çevreye etkisi bu kadar bariz bir konuda geldiğimiz aşamadan memnunum. Birçok hastane, karbondioksitten 130 kat daha fazla küresel ısınma potansiyeline sahip olan sevofluran gibi daha az ısınma potansiyeline sahip güvenli ve etkili anestezik gazlara, gazsız anesteziklere veya daha verimli ekipmanlar kullanmaya geçiyor.

Anestezik gazlar NHS’in karbon ayak izinin yaklaşık yüzde 2-5’ini oluşturuyor

BBC’ye konuşan Birleşik Krallık genelinde anestezi uzmanlığından sorumlu Royal College of Anesthetists’in başkan yardımcısı Dr Helgi Johannsson, “İngiltere’de giderek daha fazla sayıda anestezist, gazın çevreye verebileceği zararın boyutunun farkına vardı ve kullanmayı bıraktı – ve bununla gurur duyuyorum.” dedi.

NHS İngiltere’nin net sıfır stratejisi kapsamında, daha çevre dostu ısıtma, aydınlatma ve ulaşım sistemlerine geçiş ön görülüyor. Bunun yanında ilaç ve ekipmanın NHS’e tedarikinin çevresel etkisi de inceleniyor. tamamı için kaynağa bknz

NHS organisations cut desflurane in drive for greener surgery

Günlük ameliyatlarda yaygın olarak kullanılan anestezik ve tıbbi gazlar, tüm NHS emisyonlarının yaklaşık %2’sinden sorumludur.

Ameliyathanelerde rutin olarak kullanılan anestezik bir gaz olan desfluran en yaygın ve aynı zamanda en zararlı gazlardan biridir.

Bir sera gazı olarak karbondioksitten (CO 2 ) 2.500 kat daha güçlüdür . Gazın kullanıldığı bir saatlik anestezi, atmosferi yaklaşık 30 ila 60 kg CO2 eşdeğeri kadar ısıtacaktır . Bu, daha düşük bir karbon alternatifi olan sevofluran için 5 ila 10 kilometre arasında sürüşe kıyasla 200 ila 400 kilometre arasında sürüşe eşdeğerdir.