Ana Sayfa Biyoteknoloji Amgen Türkiye’den Biyoteknoloji Alanında Üreten Gençlere “IamGenius” Fırsatı

Amgen Türkiye’den Biyoteknoloji Alanında Üreten Gençlere “IamGenius” Fırsatı

Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman

Amgen Türkiye’nin “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile gerçekleştirdiği IamGenius Biyoteknolojik Fikir Yarışması’nın üçüncüsünün kazananları belli oldu. Biyoteknoloji alanında gençlerin yenilikçi fikir ve bakış açılarının ödüllendirildiği yarışmanın bu yılki kazananları Ege Üniversitesi’nden Ayça Çetinkaya, Marmara Üniversitesi’nden Özge Karaçay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Hande Dallı ve Gebze Teknik Üniversitesi’nden Atacan Tekin oldu.

 

Amgen’ın gelecek nesillere daha fazla bilim insanı kazandırmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalardan biri olan IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması bu yıl üçüncü kez gerçekleştirildi. Fen bilimlerine ilgisi ve yaratıcı fikirleri olan lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışma, “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile düzenlendi. Yarışmada bu yıl; Ege Üniversitesi’nden Ayça Çetinkaya birinci, Marmara Üniversitesi’nden Özge Karaçay ikinci ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Hande Dallı üçüncü oldu. Gebze Teknik Üniversitesi’nden Atacan Tekin ise Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Kazanan öğrenciler Amgen Türkiye’de staj ve Amgen Vakfı ile eğitim seminerlerine katılım imkanı ile ödüllendirildi. Marmara Üniversitesi’nden Ayşe Hümeyra Uğurluay üniversite kategorisinde; Açık Öğretim Lisesi’nden Halil Efe Hasdemir, Ankara Etimesgut Özkent Akbilek Fen Lisesi’nden Hayrunnisa Taşdemir, Havva Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi’nden Muhammet Kamber ve TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Selin Özgürsoy ise lise kategorisinde yarışarak sunumlarını tamamlayıp jüriden birebir geri bildirim alma fırsatını yakaladı.

“Bilim alanında çalışan ve üreten gençleri desteklemek bizlerin sorumluluğu”

Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, gençlerin bilime olan tutkularını desteklemek ve onları cesaretlendirmek amacıyla düzenledikleri IamGenius yarışmasına katılımın her geçen yıl daha fazla artmasının umut verici olduğunu belirtti. Berkman, ilk iki yılda yaklaşık 400 öğrencinin başvurduğu yarışmaya bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce başvurunun geldiğini vurguladı. Berkman, “Amgen Türkiye olarak bilim odaklı olmayı kültürümüzün bir parçası kabul ediyoruz. Geleceği aydınlatacak gençleri bu alanda cesaretlendirmek için onların yanında olmayı görev olarak görüyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri olan IamGenius yarışması sayesinde yine pek çok yetenekli genç ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Birbirinden değerli jüri üyelerimizin titiz bir çalışma ile belirlediği, dereceye giren genç arkadaşlarımızı bir kez daha kutlamak istiyorum. Kendilerinin heyecanlarını görmek, fikirlerini dinlemek bizlere de ilham kaynağı oluyor” diye konuştu.

IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nın kazananlarına; Amgen Türkiye’de staj, eğitim ve projelerde yer alma, Harvard Üniversitesi ile birlikte tasarlanan LabXchange platformundan faydalanma, çeşitli seminerlere dahil olma ve Amgen çalışanları ile programlara katılma imkanı sunulacak.

Dereceye giren öğrenciler yarışma ile ilgili heyecanlarını ve yarışmanın onlara kattıkları ile ilgili duygularını şöyle paylaştı:

IamGenius Birincisi Ayça Çetinkaya – Ege Üniversitesi

“Amgen sayesinde, ilk defa bir proje yarışmasına katılmış oldum. İyi ki bu deneyimin bir parçası olmuşum. Yarışma sayesinde proje fikrimi daha sağlam temellere oturttum. Final günü için çok heyecanlıydım. Alanında uzman değerli jüri üyelerine projelerimizi sunmak onur ve mutluluk vericiydi. Yarışma sonunda sonuçları duyduğumdaki mutluluğumu ise kelimelerle tarif edemem.”  

IamGenius İkincisi Özge Karaçay – Marmara Üniversitesi

“Yarışmaya katılırken en büyük motivasyonum biyoteknoloji alanındaki gelişmeleri takip eden insanlarla aynı paydada buluşacak olmaktı. Sağlık sektörünün dönüştüğü bu yeni kimliği benimseyen jüri üyeleriyle ve diğer yarışmacı arkadaşlarla bir arada olmak çok keyifliydi. Değerli jüri üyelerinin yorumları sayesinde projemin önemini ve eksik yanlarını gördüm.” 

IamGenius Üçüncüsü Hande Dallı – Yıldız Teknik Üniversitesi

“Bilimin ışığında yürüyen gençlere destek olan IamGenius sayesinde, birbirinden değerli jüri üyelerine projemi anlatma fırsatı buldum. Hepsinin geri bildirimlerinin projemi geliştirmeme yardımcı olacağından hiç şüphem yok. Heyecan ve gururu yoğun hissettiğim final gününde, alanıma dair pek çok bakış açısı yakalama şansım oldu.” 

Jüri Özel Ödülü Kazananı Atacan Tekin – Gebze Teknik Üniversitesi

“Bu yarışmaya katıldığım için çok mutluyum. Final günü ise çok heyecanlıydım. Hocalarımızın sadece benim projeme değil diğer projelere yönelik soruları ve yorumları da projeme nasıl devam etmem gerektiği hakkında yol gösterici oldu. Bir fikir bulup bunu paylaşmak çok heyecan verici olduğu gibi, diğer finalistlerin projelerini dinlemek de çok motive ediciydi.”

Lise Yarışmacılarından Selin Özgürsoy – TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

“Genç yaşta Amgen gibi biyoteknoloji alanına öncülük eden, globalde başarılı bir firmanın proje yarışmasına katılmak benim için çok anlamlıydı. Önümde uzun ancak güzel bir macera olduğunu anlamış bulundum. Finalist olarak seçildiğimde benim için bu alandaki umut kapıları açılmış oldu, final günü sunum yapmak ise kelimenin tam anlamıyla unutulmazdı. Alanında deneyimli jüri üyelerinin projeme olan geri bildirimleri benim için çok kıymetli, projem için ise yapıcı ve geliştiriciydi. Bundan sonra araştırma ve projelerimde izleyeceğim üç temelin kesinlikle inovasyon, özgünlük ve sosyal etki olacağını söyleyebilirim. Biz gençlerin fikirlerine değer verilmesi gerektiğini daima savunmuşumdur ve bu fırsat için Amgen’a teşekkürler!”