Ana Sayfa Biyoteknoloji “Amgen Türkiye, Biyoteknoloji Odaklı Yenilikçi Çözümlerini Bioexpo 2023’te Anlattı.”

“Amgen Türkiye, Biyoteknoloji Odaklı Yenilikçi Çözümlerini Bioexpo 2023’te Anlattı.”

Amgen Türkiye Pazara Erişim, Sağlık Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Bilgen Dölek

İstanbul’da düzenlenen BioExpo 2023 etkinliğine katılan Amgen Türkiye, biyoteknoloji alanındaki uzmanlığıyla geliştirdiği en yeni tedavi çözümlerini ve bu alandaki çalışmalarını paydaşları ile paylaştı. 

Amgen Türkiye, 25-27 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen BioExpo 2023 etkinliğine katılarak biyoteknoloji alanındaki uzmanlığı ile geliştirdiği en yeni çözümleri anlattı. Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen BioExpo, yaşam bilimleri alanında tüm akademik disiplinleri, endüstriyel sektörleri, uzmanlık alanlarını ve teknolojilerini bir araya getirme hedefiyle düzenlendi.

Amgen Türkiye Pazara Erişim, Sağlık Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Bilgen Dölek etkinliğin “Biyoteknoloji Biliminin Yardımıyla İlaçlar Nasıl Geliştiriliyor?” başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında yenilikçi tedavilerde biyoteknolojinin rolünden bahseden Dr. Bilgen Dölek, sağlıkta değişen dinamiklerden yeni nesil Ar-Ge süreçlerine kadar biyoteknolojinin etkili olduğu birçok başlığa değindi.

Konuşmasında biyoteknolojik ilaçların daha çok gelişeceğini, kişiye özel ilaçların daha çok hayatımızda yer alacağını vurgulayan Dölek, biyoteknolojik tedavilerin geçmişten bugüne kat ettiği ilerlemeyi aktardı. Biyoteknolojik ilaçların; romatoid artrit, kanser, nadir görülen kan hastalıkları, multipl skleroz, osteoporoz ve diyabet gibi ciddi hastalıkların tedavisinde devrim yarattığını söyleyen Dölek, bu alanda birçok yenilikçi çalışmanın sürmekte olduğunu belirtti. Dr. Bilgen Dölek, BioExpo le ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Amgen Türkiye olarak biyoteknolojinin insan yaşamı için önemini her fırsatta vurguluyoruz. Sponsor olarak yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuz BioExpo 2023 etkinliği, düzenlenen toplantılar, sunulan bildiriler, yapılan bilimsel paylaşımlar ile sektörümüz için önemli bir buluşma platformu oldu. Global biyoteknoloji endüstrisini oluşturan süreçler ile araçların geliştirilmesine yardımcı olma misyonumuzu bu etkinlik aracılığıyla paydaşlarımıza aktarmış olmamız bizim için çok değerli. Etkinliğin bireysel ve kurumsal katılımcı kitlesi de ekosistemimiz için doğru bir tercih yaptığımızı gösteriyor.”

BioExpo 2023 kapsamında düzenlenen fuarda laboratuvar endüstrisi, temiz oda teknolojileri ve biyoteknoloji sektörlerindeki en yeni ürün, ekipman ve teknolojilerin sergilendi. BioExpo kapsamında akademik ve endüstriyel çevrelerle kamu otoritelerini bir araya getiren toplantılar ile sektörel uygulama ve standardizasyonla ilgili gelişmeleri içeren atölye çalışmaları da düzenlendi. BioExpo 2023 kapsamında düzenlenen BioExpo Sempozyumu’nda, ilaç endüstrisinin son yıllardaki en önemli gündem maddeleri arasında yer alan biyoteknolojik ilaç üretimi alanındaki yatırımların yanı sıra bu konuda ulusal ve uluslararası gelişmeler ve regülasyonlar da masaya yatırıldı. İlaç, gıda, kimya ve kozmetik endüstrilerinden çok sayıda yöneticinin katıldığı BioExpo, ilgili tüm sektörleri ve disiplinleri buluşturan bir iş platformu olma özelliğini taşıyor. Akademik çevrelerce de ilgiyle takip edilen BioExpo, Türkiye’nin yaşam bilimleri alanındaki en kapsamlı etkinlikleri arasında yer alıyor.