Ana Sayfa Manşet Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni obezite kılavuzu; Obez Çocuklara Erken İlaç ve Ameliyat...

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni obezite kılavuzu; Obez Çocuklara Erken İlaç ve Ameliyat Önerisi

ABD’de Obez Çocuklara Erken İlaç ve Ameliyat Önerisi

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni obezite kılavuzunda, obezite riskiyle karşı karşıya olan çocukların erken değerlendirilmesi ve 12 yaşından itibaren ilaç kullanımı, 13 yaşından itibaren ameliyat gibi agresif tedavi yöntemlerinin uygulanması önerildi.

Uzun süredir takip edilen “İzle ve gör” yöntemi ya da çocukların ve ergenlerin kendi kendilerine obeziteden kurtulabilecekleri düşüncesiyle ilaç tedavisinin ertelenmesi ABD’de 14 milyon 400 bin genci etkileyen sorunun daha kötüleşmesine neden oluyor.

Tedavi edilmeyen obezite, hayat boyu sürecek yüksek tansiyon, diyabet ve depresyon gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin son 15 yılda hazırladığı ilk çocuk obezitesi kılavuzunun yazarlarından Dr. Ihuoma Eneli, “Beklemek işe yaramıyor. Kilo alımının devam ettiğini ve bu çocukların obez yetişkinler olması olasılığının arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin hazırladığı kılavuz ilk kez çocuklara ve gençlere ilaç ve ameliyat gibi çözümlerin sunulmasının uygun olduğu yaşları da belirledi. Nationwide Children’s Hastanesi Sağlıklı Kilo Merkezi Başkanı Eneli, bunların yanısıra yoğun diyet, egzersiz ve diğer davranış ve hayat tarzı müdahalelerinin de kılavuzda yer aldığını söyledi.

Kılavuza göre doktorlar, obezite sorunuyla karşı karşıya olan 12 yaş ve üstündeki ergenlik çağındakilere uygun ilaçlara erişim, ciddi obeziteyle karşı karşıya olan 13 yaş ve üstündekilere ise kilo verdirme ameliyatları için sevk verebilmeli.

Kılavuzun yazarlarından AAP Sağlıklı Çocuk Kilosu Enstitüsü Başkanı Sandra Hassink’e göre kılavuzun amacı obezitenin kişisel bir sorun olarak görülmesi ve iradenin zayıflığıyla bağlantılandırılması şeklindeki “doğru olmayan” bakış açısını değiştirmek.

Hassink, “Bu astımınız olmasından farklı değil ve şimdi bizim sizin için astım spreyi gibi bir çözümümüz var” dedi.

Aynı yaş ve cinsiyetteki çocuklar arasında vücut kitle endeksi (BMI) yüzde 95’e denk gelen ya da bunu aşan gençler obez olarak kabul ediliyor.

Vücut kitle endeksi yüzde 120’ye ulaşan veya bunu aşan çocuklarsa ciddi obeziteye sahip olarak değerlendiriliyor.

BMI, boy ve kilo hesaplamasına dayanan bir vücut büyüklüğü ölçüsü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre obezite ABD’deki çocukların ve gençlerin yüzde 20’sini, yetişkinlerinse yüzde 42’sini etkiliyor.

“Kılavuz obeziteyi biyolojik bir sorun olarak ele alıyor”

Minnesota Üniversitesi Pediatri Obezitesi Merkezi başkanlarından Aaron Kelly, yeni kılavuzun, obeziteyi biyolojik bir sorun olarak aldığını ve bunu karışık, kronik bir hastalık olarak gördüğünü söyledi.

“Obezite bir hayat tarzı sorunu değil, bir hayat tarzı hastalığı değil” diyen doktor obezitenin daha çok biyolojik faktörlerle ortaya çıktığını ekledi.

Kılavuz, çocuklar için yeni bir obezite ilacı ortaya çıktığı sırada yayınlandı. Haftalık bir enjeksiyon olan, 12 yaş ve üstü çocuklara uygulanabilecek Wegovy ABD’de geçen ayın sonunda onaylanmıştı.

tamamı için kaynağa bknz