Ana Sayfa Tıp&Sağlık Almanya’da Aşılılara ve Virüsü Atlatanlara Kolaylık uygulaması

Almanya’da Aşılılara ve Virüsü Atlatanlara Kolaylık uygulaması

Almanya’da Corona virüsü salgını nedeniyle hastane ve kliniklerin yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısındaki artış sürerken, virüsle mücadelede biraz olsun umut verici haberler de geliyor.

VOA: Hükümet, Corona enfeksiyonu olduktan sonra iyileşenlerle birinci ve ikinci aşıyı olanlar için daha fazla özgürlük tanıyan bir düzenleme getirmeyi hedefliyor. Pazartesi günü Angela Merkel ve eyalet başbakanları arasında yapılacak toplantıda ele alınacak düzenleme, yaz tatiline yönelik planları olanların da daha serbest hareket edebilmesi için yeni bir süreci başlatacak.

Taslağa göre Corona’yı atlatarak tamamen iyileşenler veya ikinci aşılarını yaptıranlar, süren kısıtlamalar konusunda belirli kolaylıklara sahip olabilecek.

Alman medyasında “yeni özgürlük” olarak tanımlanan uygulama, hastalananların iyileştikten sonra geriye dönük 28 günü kapsayan negatif PCR testi sunmaları veya ikinci aşılamadan 14 gün geçtikten sonra başlayacak. Bu süreler tamamlandıktan sonra söz konusu kişiler, kısıtlama kurallarından muaf tutularak, test yaptırmadan iş yerlerine, mağazalara ve lokantalara girebilecek, yaşlı ve bakım yurtlarını da ziyaret edebilecek.