Ana Sayfa Manşet Ali Raif İlaç Yeni Üretim Tesisi’nin Temelini Attı & Hedef; Üretim Kapasitesini...

Ali Raif İlaç Yeni Üretim Tesisi’nin Temelini Attı & Hedef; Üretim Kapasitesini 4 Katına Çıkarmak

1928 yılından beri köklü bir geçmişe ve Türk İlaç sektöründe 58 yıllık deneyimi ile önemli bir yere sahip olan Ali Raif İlaç Sanayi, İstanbul İkitelli ‘de yeni üretim tesisinin temelini atarak büyüme hedefleri doğrultusunda önemli bir adımı gerçekleştirdi. 

Yüzde yüz yerli sermayeli ilaç şirketi Ali Raif İlaç, 93 yıllık tarihi ve 58 yıllık ilaç deneyimi ile devam ettiği yatırımlarına, İstanbul İkitelli’deki yeni üretim tesisinin temelini atarak bir yenisini daha ekledi. 14 Haziran’da yapılan temel atma törenine pandemi koşulları nedeni ile şirket yönetim kurulu, kısıtlı sayıda çalışan ve iş ortakları katıldı.

Temeli atılan bu yeni tesisin 2023 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Yeni tesisle Ali Raif İlaç’ın mevcut üretim kapasitesini 4 katına çıkarması, istihdamı %30 artırması ve ihracatını büyütmesi hedefleniyor. 

100 milyon Euro yatırım maliyeti ile 24.000 m2’lik alana kurulacak olan tesiste tüm üretim süreçlerinin sıfır atık planlamasıyla organize ediliyor.

Ali Raif İlaç yeni fabrika ile şu anki üretim hatlarına ilave olarak likit, pomat, katlı tablet, pellet tablet, toz dolum üretim hatlarına da sahip olacak.

Temel atma töreninde konuşan Ali Raif İlaç CEO’su Muzaffer Bal şunları söyledi: “1993 yılının aralık ayında bomboş bir araziye geldik. Gönüllerimiz o gün başka bir heyecanla çarpıyordu, ilk fabrikamızı 1999 yılında aynı heyecanla açtık. O günden beri her türlü GMP koşullarına uygun ürünlerimizi burada üretiyoruz. İkinci fabrikamızın arazisini 31 Aralık 2019’da aldık ve Şubat 2020’de Sayar Grup ile çalışmalarımıza başladık, ihtiyaçlarımızı belirleyip, projelerin yarınlarımıza ışık tutacak şekilde hazırlanmasına odaklandık, çok güzel bir proje çıktı, mevcut tesislerimizin en az 2 katı büyüklüğünde ve 24.000 m2’lik alan kaplayan görkemli bir proje oldu. Bu atılımla üretim kapasitemizi de 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılı sonunda açılışını yapmayı planladığımız yeni tesisimiz için 100 Milyon Euro civarında yatırım maliyetimiz olacağını tahmin ediyoruz. Artık İkitelli Tesisimiz, İkitelli Fabrikamız derken, İkitelli Kompleksimizden bahsedeceğiz çünkü burada 2 tane fabrikamız bulunuyor. Bu fabrikamızı bitirir bitirmez Ar-Ge Merkezi’mizi buraya taşıyacağız ve şimdiki tesisimizi de en modern hale getirip burada yeni endikasyonlar, yeni formülasyonlar, yeni ilaçlar için hızla çalışmaya başlayacağız. Yeni fabrikamızın tamamlanması ile istihdamımızı da %30 artıracağız. Bu tesisimizin gurur duyduğumuz bir başka özelliği ise “İnsana Saygı” değerimiz ve “Yaşama Değer Katmak” misyonumuz ışığında burada tüm üretim süreçlerimizi sıfır atık planlamasıyla organize edecek olmamız.”

Ali Raif İlaç Genel Müdürü Nihal Arslan da duygularını şu şekilde ifade etti: “1928’den günümüze insana saygıyı, güvenilirliği, başarıyı ve yenilikçiliği prensip edinmiş olan kurumumuz 1963’ten beri Türk İlaç Sanayi ve Türk Tıbbını geleceğe taşımak için büyümeyi sürdürüyor. 28 sene önce Ali Raif markasını emektarlarının büyük desteğini arkasında alarak başarı ve kalite ile bu günlere getiren ilk fabrikamızı inşa etmiştik. Her geçen sene daha da büyüdük. Şimdi ise yeni tesisimizin temelini attık.

Çok heyecanlı, mutlu ve gururluyuz.  Bundan sonra ilk hedefimiz temelini attığımız bu fabrikanın çok kısa sürede tamamlanması, üretime geçmesi, üretim hattımızın genişlemesi, kapasitemizin artması ve ürün portföyümüzün büyümesidir.  Yeni fabrikamızla birlikte şu anki üretim hatlarımıza ilave olarak likit, pomat, katlı tablet, pellet tablet, toz dolum üretim hatlarımız da olacak. Bu fabrikayı dünya standartlarında bir fabrika yapmak üzere yola çıktık. Hayalimiz ve hedefimiz Türk İlaç Pazarındaki yerimizi güçlendirmek, uluslararası pazarda başarılı bir oyuncu olmak ve dünya pazarına açılmaktır.  Ayrıca fabrikamızın tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte fason üretim gibi iş birliklerine de açık olacağımızı belirtmek isterim. Covid-19 önlemleri gereği, bu büyük yatırımın temel atma törenine geniş katılım sağlayamamış olsak da bu gurur ve başarı tüm çalışanlarımızındır.

Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”