Ana Sayfa Manşet AlchemLife’dan Online Sertifikalı Fitoterapi Eğitimi

AlchemLife’dan Online Sertifikalı Fitoterapi Eğitimi

AlchemLife Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Recai Özbir

ALCHEMLİFE’TAN 14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ’NE ÖZEL;

ONLİNE SERTİFİKALI FİTOTERAPİ EĞİTİMİ

AlchemLife’ın Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Recai Özbir; Sertifikalı Fitoterapi Eğitimlerine online platformlarda devam ettiklerini açıkladı. 

Bilimsel Fitoterapide dünya lideri AlchemLife’ın Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Recai Özbir, Fitoterapi alanının Türkiye’de ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla 2 yıldır sürdürdükleri Sertifikalı Fitoterapi Eğitimleri’ni bu zor günlerde yüksek risk altında çalışan eczacılara destek olmak amacıyla 14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü’ne özel olarak online vereceklerini söyledi. 

COVID 19 salgını hastalıklardan korunma, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve tedavi konusunda birçok yeni yaklaşımı ön plana çıkardı.

Hastalıklardan korunma ve tedavide fitoterapi ürünlerinin iyileştirici etkileri çok konuşuldu. İlaç sektöründeki deneyimini fitoterapi alanına aktaran AlchemLife Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Recai Özbir, fitoterapi konusunun Türkiye’de yaygınlaştırılması, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve fitoterapi ürünlerinin en az kimyasal ürünler kadar etkin olduğu bilincinin yerleştirilmesini misyon edinmiş bir isim. Recai Özbir ile hem fitoterapi ürünlerinin önemini hem de 2 yıldır devam ettikleri Sertifikalı Fitoterapi Eğitimlerini konuştuk.

W- COVID 19 salgını bağışıklık sistemi ve hastalıklardan korunmanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu süreçte fitoterapi ürünlerinin pozitif etkileri de görüldü. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

R.Ö.- Koronavirüs salgınının toplum üzerinde yarattığı bir öğreti de şu oldu; Sağlıkta koruyucu ve bütünsel yaklaşımın önemi… Artık etrafımızdaki herkes kendisinin ve sevdiklerinin sağlığını koruyabilmek için doğru bilgiyi arama ve doğru tedbirleri uygulama yönünde bir alışkanlık geliştirdi. Virüsle birlikte yaşamaya devam ettikçe, bu alışkanlıklar artık birer hayat tarzı haline gelecek. Bireyin mikro düzeyde aldığı önlemlerle, uzun vadede çeşitli hastalıkların önüne geçilmiş olacak. Koronavirüs için; alınacak basit hijyen tedbirleriyle ve ağız & boğaz ve solunum yollarının koruyucu bitkisel pastillerle muhafaza edilmesiyle önüne geçileceğini biliyoruz. Toplumda hissedilen bu pozitif yöndeki davranış değişikliği, ‘Fitoterapi’ gibi koruyucu bilimsel yaklaşımların önünü daha çok  açmıştır. Kanıta dayalı Fitoterapi kavramı; aynı zamana sağlıkta koruyucu ve bütünsel yaklaşımları değerlendiren bir bilim dalıdır.

W- AlchemLife Türkiye olarak, 14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü nedeniyle eczacılar için Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle Online Sertifikalı Fitoterapi Eğitimi yapılacak. Bu konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

R.Ö.- AlchemLife olarak fitoterapi alanının Türkiye’de ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla iki yılda 1017, doktor, eczacı ve diyetisyene Sertifikalı Fitoterapi Eğitimleri verildi. 762 eczacımız da sertifika aldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı yaşadığımız bu zorlu süreçte, hastaların en sık uğradığı ve riskin yüksek olduğu eczanelerinde görevi başında olan eczacılarımıza minnetimizin bir göstergesi olarak 14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü vesilesi ile online olarak vereceğimiz Sertifikalı Fitoterapi Eğitimi ile onların yanında olmaya devam ettiğimizi bilmelerini istedik.

W- Eczacılar bu eğitime nasıl katılabilecek? 

R.Ö.- www.fitoakademi.com adresinden bireysel kayıtlar alınıyor. Türkiye’nin her yerinden 100 eczacı katılabilecekKatılımcılar başvuru, önceliğine göre belirlenecek. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada ve ekibinden Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez, Doç. Dr. Engin Celep ve Dr. Öğr. Gör. Etil Güzelmeriç tarafından verilecek eğitimlerde solunum sisteminden dermatolojiye, sinir sisteminden ürolojik rahatsızlıklara kadar 12 ayrı branşta kullanılan bitkiler, doğru ekstrasyon yöntemleri, yapılan klinik çalışmalar, doğru ekstre kombinasyonları ve bitkilerle tedavide risk yönetimi anlatılacak. Eczacılarımız eğitim veren hocalarımıza istedikleri soruları sorup detaylı cevapları alabilecekler. Yüz yüze yapılan eğitimlerde olduğu gibi kendilerine gönderilecek modüllerden de eğitim notlarını takip edebilecekler.

W- Online eğitim ne kadar sürecek ve katılan eczacılar sertifikalarını nasıl alacak?

R.Ö.-Eğitimler 4 hafta sonu (Cumartesi-Pazar günleri) saat 13.00-16:00 saatleri arasında verilecek. Sertifika sınavı ise ileri bir tarihte sadece belli merkezlerde yüz yüze yapılacak.

W- Bu eğitimlerin amacı nedir?

R.Ö.- 
Fitoterapi, Türkiye’de yeni yeni değeri anlaşılmaya başlayan bir bilim dalı. Bu eğitim serisi projesiyle; kanıta dayalı bilimsel fitoterapinin Türkiye’de yaygınlaştırılmasını, eczacılarımızın bu konudaki bilgilerini tazelemelerinı ve geliştirmelerini hedefliyoruz. Toplumumuzda etkin bitkisel destek ve tedavi yöntemleri konusunda, doğru danışma noktasının eczacılar olmasına destek olmayı amaçlıyoruz. Çünkü biz AlchemLife olarak çalışmalarımızın odağına kanıta dayalı bilimsel fitoterapinin ileri taşıyıcısı olarak eczacılarımızı koyuyoruz. Ancak eczacılar aracılığı ile toplumun doğru fitoterapi ürününe ulaşabileceği düşüncesindeyiz. 12 ayrı branşta kullanılan bitkilerle ilgili verilen bu eğitim sonrasında eczacılarımız, doğru bitki ekstraktları ile kombine edilmiş, dozu ayarlanmış fitoterapi ürünlerini kendilerine danışanlara güvenli bir şekilde önerebilecektir. Bu eğitimi alanlar, hastalarına ürün önerirken, daha geniş bir çerçeveden bakarak, kapsamlı bir yelpazede bilgi aktarımı yapabiliyorlar. İhtiyaçları doğrultusunda, etkin ve standardize ürünleri hastalarıyla kolaylıkla buluşturabiliyorlar.

Online Sertifikalı Fitoterapi Programı
16-17 Mayıs 2020 Prof. Dr. Erdem Yeşilada
23-24 Mayıs 2020 Doç. Dr. Engin Celep
30-31 Mayıs 2020 Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez
6-7 Hazıran 2020   Dr. Öğr. Gör. Etil Güzelmeriç

Saatler: 13.00-16.00 arası

Kayıt adresi: www.fitoakademi.com (Kayıtlar kontenjan ile sınırlıdır)

Detaylı bilgi ve programa www.fitoakademi.com’dan ulaşabilirsiniz.

W- Değerli Recai Bey “Fitoterapi” alanında başarılar dileriz.

Amacımız Türkiye’de bilimsel fitoterapi pazarını oluşturmak