Ana Sayfa Hukuk&Etik Aile Sağlığı Merkezi satışı !

Aile Sağlığı Merkezi satışı !

Türkiyede 20. yılına girecek aile hekimliginde kronik sorunlar halen çözülemiyor. Aile sağlığı merkezleri oluştururken kurum bellli bir mahelleyi burası sizin bölgeniz  gidin yer bulunun kurumun istedigi şu şartlara uysun diye yıllardır ilanlar açıyor .Peki bu ilanlar sonrası neler oluyor ara mahallede metrekare olarak uygun olan bir yer kiralanmak için başvuruyor aile hekimi o mahallenin raiç bedeli üstünden %500 fark ile kira talep ediliyor .Daha sonra 1 ay boyunca aile hekimi iç şartları bakanlık kuralllarına göre ayarlamak için bir dolu masraf yapıyor ,denetime gelen ekip onayı ile Sağlık Bakanlıgına iale saglıgı merkezı onayı alınıyor.

İşte bundan sonra Bina sahibinin iki dudağı arasında kalan ve ticari bir mekan olarak görülen bir saglık kuruluşunın sıkıntıları daha ilk kuruluştan aratarak devem ediyor .AHEF olarak yıllarca muhataplarımıza Aile saglılgı merkezlerinin devlet binaları olmaları gerektigini bu noktada yeni bir aile saglıgı merkezi açılırken en yakın aile saglıgı merkezinden aile hekimlerinin onayı alınması gerektigini defalarca ilettik .

Orduda verlien ilan traji komik dir bina sahibi olsa da aile saglıgı merkezi halkın Saglık Bakanlıgının alanıdır. AHEF olarak yeni normalde yeni açılacak aile saglıgı merkezlerinin devlet binası olması gerektigini,eski özel kiralama ile devam edenlerin mutlaka kamu binalarına geçmesinin saglanmasının önemli olacagını düşünüyoruz.

AHEF 2.BAŞKANI DR.HACI YUSUF ERYAZGAN