Ana Sayfa Manşet ABD’de İlk Başarılı Robotik Karaciğer Nakli Gerçekleştirildi

ABD’de İlk Başarılı Robotik Karaciğer Nakli Gerçekleştirildi

ABD’de Hepatit C’nin neden olduğu karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle kritikkritik durumda olan ve  nakil olması gereken 60 yaşlarındaki bir erkek hastaya  gelişmiş makinelerle robotik karaciğer nakli yapıldı.  Çerrah, robotun hareketlerini yakındaki bir konsoldan kontrol etti.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden cerrah ekibine liderlik eden nakil cerrahı Dr Adeel Khan, “Nakil başarılı oldu: Ameliyat sorunsuz geçti, yeni karaciğer hemen çalışmaya başladı ve hasta herhangi bir cerrahi komplikasyon olmaksızın iyileşti” dedi.

Hastane, ameliyatın invazivliğini en aza indirmek ve dolayısıyla hastalar için çok daha iyi iyileşme süreleri ve sonuçları sağlamak için bu en son teknolojiyi geliştirmeye odaklanmıştır.

Cerrahlar, robotik sistemi kullanarak 30’dan fazla böbrek nakli ve safra kanalları, pankreas ve mideyi içeren diğer prosedürleri tamamladılar, ancak bu onların  ve ülkenin  ilk karaciğer nakli oldu.

Dr Adeel Khan, “Karaciğer nakli en karmaşık karın ameliyatlarından biridir ve iyi sonuçlar için büyük ölçüde uzman bir ekibe bağlıdır”

Geleneksel olarak, bir cerrah hastanın hastalıklı karaciğerini çıkarmak ve bağışlanan sağlıklı karaciğeri yerleştirmek için göğüs kafesinin altında üç ila dört inç (7,6 ila 10 cm) dikey bir kesi ve 12 ila 16 inç (30 ila 41 cm) yatay bir kesi yapar. Aşırı kanama içerebilen ve küçük kan damarlarının hassas bir şekilde dikilmesini gerektiren prosedürün doğası gereği, daha az invaziv bir şekilde gerçekleştirmek çok zordur.

Robotik cerrahi tüm bunları değiştiriyor

Bu başarılı nakil sırasında, karın kasları arasında birkaç yarım inçlik (1,3 cm) anahtar deliği kesiği ve tek bir altı inçlik (15 cm) dikey kesi yapılarak karaciğerin çıkarılması sağlandı. Yakındaki bir ekranda joystick benzeri denetleyicilerle oturan cerrah, robotun aletlerini çalıştırdı. Ameliyat yerini yüksek çözünürlüklü 3D olarak gösteren ekran, geleneksel yöntemlerden daha hassas ve karmaşık cerrahiye izin verdi.

Nakil sekiz saatten biraz fazla sürdü, ancak cerrahlar ameliyathanelerde prosedür daha yaygın hale geldikçe sürenin kısalacağına inanıyor.

Washington Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Direktörü Dr. William Chapman, “Karaciğer nakli, başarısız bir karaciğeri çıkarmanın ve yeni organı başarılı bir şekilde yerleştirmenin zorluğu göz önüne alındığında, minimal invaziv bir yaklaşım için düşünülmesi en zor karın organıdır. Minimal invaziv bir yaklaşım olarak karaciğer nakli gerçekleştirmenin faydalarının kapsamını belirlemek için bu teknikle ilgili daha fazla deneyime ihtiyaç duyulacaktır.”

Eğitim ve teknolojinin ülke çapında yaygınlaşmasıyla, yakında çok daha fazla hastanın robot cerrahın bıçağının altına girmesi bekleniyor.