Ana Sayfa Hukuk&Etik 60 Erkek Ceo İş Yaşamında Eşitlik İçin Elçi Oldu

60 Erkek Ceo İş Yaşamında Eşitlik İçin Elçi Oldu

İş hayatında cinsiyetdengesini sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürüten PWN İstanbul’un başlattığı Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’ne yerli ve yabancı kurumlar, STK’lar ve kamudanyaklaşık 60 CEO ve C – Level yöneticiden destek geldi.  Eşitlik elçileri kurumlarında ve çevrelerindedeğişim yaratmak için çalışmalara başladı.

İş vetoplumsal yaşamda cinsiyet eşitliği sağlanması adına başlatılan Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’ne 60 erkek CEO katıldı.

Toplumve iş hayatında cinsiyet dengesine ulaşmayı hızlandırmak amacıylafaaliyetlerini sürdüren, çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konularında kadın veerkekler için güvenilir, ulaşılabilir, samimi bir gelişim platformu,profesyonel bir network ağı olan PWN Global’in Türkiye oluşumu PWN İstanbul’unprojesi Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi kısa sürede büyük destek gördü. 

Farkındalığıartırmak amacıyla başlatılan projenin ilk adımlarının iki yıl önce atıldığınıanlatan PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Satun Olsun; “Hareketin çıkışnoktası yaklaşık iki yıl öncesine dayanıyor. 2016 yılında, PWN İstanbultarafından 40 CEO’nun katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıyakatılan CEO’lar kişisel, sosyal ve kurumsal yaşamdaki cinsiyet eşitliğini veönündeki engelleri tartıştı. Bu çalışmanın sonunda Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosuoluşturuldu. Ardından kamuoyunda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılıkkonusunda farkındalık yaratmak, örnek CEO’ları kamuoyuna tanıtmak ve fırsateşitliği hareketine ivme kazandırmak amacıyla PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi hayata konuldu” dedi.

“İlk önce kendilerini sorguluyorlar”

Manifesto çalışmasına destek veren CEO’lardan başlayarak, akabinde tüm CEO’lara ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Olsun, “CEO’lar ve C-Level yöneticilerinfarkındalığını arttırmak için onlara ‘Elçi’ olma önerisi getirdik. Cinsiyet Eşitliği Elçilik Sözleşmesi ile CEO’larımız Eşitlik Elçisi olmayı kabul ediyorve kamuoyunda farkındalık yaratmak için gönüllü olacaklarını teyit ediyorlar.Bu konuda kurumlarında ve çevrelerinde değişim yaratmak için çalışmalarabaşlıyorlar. Manifestomuz ise aslında CEO’lar ve C-Level yöneticiler için biröz değerlendirme, kendileri ve kurumları için gelişim yol haritası hazırlamakiçin bir destek niteliğinde. “Cinsiyet ayrımcılığı yapmadan doğru insanları işeatıyor muyum?” sorusu da, “’Tatlı kızıma’ karşı ‘aslan oğlum’ gibi ifadelerdenkaçınmak için cinsiyet eşitsizliği yapmayan bir dil kullanıyor muyum?” sorusuda bu manifestoda mevcut” dedi.

Şu anakadar yerli ve yabancı kurumlar, STK’lar ve kamudan yaklaşık 60 CEO ve C -Level Yönetici PWN Eşitlik Elçileri arasına katıldığını anlatan Olsun,“Amacımız; bu sayıyı daha çok artırmak, sesimizi daha geniş kitlelere duyurmak.Mümkün olduğunca her sektörden temsilciyi elçimiz olarakgörmek istiyoruz” dedi.

Destekelçileri arasında; Ahmet Pura Reklamverenler Derneği (RVD) Yönetim KuruluBaşkanı, Aytekinhan Yıldırıcı Derindere Şirketler Grubu Yönetim Kurulu BaşkanVekili, Burç Cankat Colgate-North Africa Middle East Genel Müdürü, Cüneyt Devrim Havas İstanbul CEO, Cüneyt Yavuz Mavi CEO’su, Hüseyin Geliş Siemens CEO,Levent Kömür Mey İçki CEO, Servet Akkaynak Candy/Hoover CEO, Soner Cesur ArvatoTelekomünikasyon CEO, Tankut Turnaoğlu P & G Turkey/ Caucasus VicePresident & CEO gibi isimler yer alıyor.

PWN İstanbul hakkındaayrıntılı bilgiye http://pwnistanbul.net/adresinden ulaşabilirsiniz.