Ana Sayfa Tıp&Sağlık 3 Hekim 3 Kitap

3 Hekim 3 Kitap

Denizli Aile Hekimliği Derneği tarafından 7-10 Mart 2019 tarihleri arasında Pamukkale’de gerçekleşen 2. Ulusal Denizli Aile Hekimliği Kongresi, konuşmacı ve katılımcıları arasında yer alan  üç hekimin yeni yayınlanan kitaplarına ev sahipliği yaptı. Kongre ortamında mini kitap fuarı havası estiren bu etkinlikler, kongreye katılan hekimlere meslektaşlarının kitaplarıyla buluşma olanağı tanıdı. 

Denizli Aile Hekimliği Derneği’nin (DAHED) kuruluşunun 12. yılına denk gelen kongreleri için DAHED Başkanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Hasan Gökçe, “Denizli’de görev yapan aile hekimi üyelerimizin ve çevre illerdeki meslektaşlarımızın kongrelere katılmakta zorluk yaşadığını bildiğimizden onlara ilimizde bilimsel ve sosyal açıdan bir kongre düzenleme fikri, göreve geldiğimiz geçen yıl doğdu. Ayrıca yoğun iş yükü altında yorulan meslektaşlarımıza sosyal anlamda da bir dayanışma ortamı sağlamayı hedefledik. Kongremize geçen yıl ve bu yıl katılım oldukça yüksek olup etkileşimli oturumlarda bilgi ve deneyimimizi artırdık, sosyal programlarımızda dinlenerek bundan sonraki çalışmalarımız için güç topladık.” dedi.

Kongre Bilimsel Kurulu Başkanı Dr. Bilge Karaomca Ök, “İlk kongremizin bilimsel içeriğini belirlerken günlük pratiğimizde sık karşılaştığımız sağlık konularına ilişkin olarak alanında yetkin uzmanların bilgi ve deneyimlerinden yararlanmayı amaçladık. Katılımcılar tarafından çok beğenilen bir bilimsel program gerçekleştirebilmemiz hem bizi kongremizin devamını getirmekte yüreklendirdi hem de üyelerimizden tekrarı için yoğun talepler geldi. Bu yıl da aynı çizgiyi koruduğumuz yönündeki katılımcı yorumları bizi çok mutlu etti. Zamanlarından ayırarak bizlerle olmaya gelen, yılların birikimini bizlere içtenlikle aktaran sayın hocalarımıza, konuşmacılarımıza teşekkür ederiz.” dedi. Dr. Karaomca Ök “Bir sonraki yıl gerçekleşecek Aile Hekimliği Federasyonu’nun yıllık kongresine (AHEKON) de katkı sunmak için hazırlıklara şimdiden başladık.” diyerek sözlerini tamamladı.

BİLİM VE SANAT AYNI ORTAMDA BULUŞTU  

Kongre Genel Sekreteri Dr. İbrahim Ök, sosyal programı oluştururken her iki yılda da Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ergur’dan hekimlik ile ilgili sosyoloji konularını talep ettiklerini, bu yıl ayrıca farklı bir etkinlik serisi düzenlediklerini belirtirken, üç hekim yazarın yeni çıkan kitaplarının imza günlerini düzenleyerek bilimle sanatı aynı ortamda buluşturmayı istediklerini söyledi. Dr. Ök sözlerini “Hekim yazarlarımızdan Göksel Altınışık’ın Mor Ayna Kırmızı Defter kadın öyküleri kitabının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, Ayşegül Örs Zümrütdal’ın “Ve Hayat Devam Eder” kitabı ile Hüseyin Güdücü’nün “Aklınızla Kalbinizi Uzlaştırın” kitabı 9 Mart’ta imzalanarak okuyucularıyla buluştu. Oturum aralarında kitapların ellerden düşmediğini görmek, yazarlarıyla bire bir sohbet etme olanağı bulmak, kongremize bir ayrıcalık kattı.” şeklinde sürdürdü.

Yerelden ulusala yayılan bir kongre gerçekleştirirken İngiltere ve Almanya’da Aile hekimliği uygulamalarını anlatacak konuşmacılara da programda yer vermekle önemli bir adım atan Denizli Aile Hekimliği Derneği’nin kongre düzenleme komitesi, katılımcılardan olumlu geri bildirimler aldılar. Kongre Başkanı Dr. Gökçe, “Aile Hekimliği Federasyonumuzun düzenlediği ulusal kongreler yanında bazı illerimizdeki Aile Hekimliği Dernekleri benzer etkinlikler düzenlemektedir. Aralarında yer aldığımız örnek oluşturacak bu uygulamanın yaygınlaştığını görmek bizleri mutlu edecektir.” dedi.