Ana Sayfa Ekonomi 28 milyon dolara hastane alımında dolandırcılık

28 milyon dolara hastane alımında dolandırcılık

Lübnan asıllı bir doktor, İstanbul’daki dev bir hastaneyi 28 milyon dolara almak için harekete geçti. Kendisini avukat olarak tanıtan bir Hollandalı ile hareket eden doktorun foyası ise, avukatlık bürosunun ödemesini yapamayınca ortaya çıktı. Hakkında araştırma yapılan doktorun Gana’da da altın dolandırıcılığı yaptığı, ülkesi Lübnan’da da arandığı ortaya çıkarken, Hollandalının da sahte avukat olduğu belirlendi. Lübnanlı doktor hakkında ‘kara para aklama ve dolandırıcılık’ iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Dinçer GÖKÇE
Dinçer GÖKÇE 

[email protected]

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu ilginç detaylar içeriyor. Edinilen belgelere göre, Mustapha M. (58) ve Hollandalı Ewoud Lietaert P. geçen Mart ayı başında, İstanbul’daki önemli bir hukuk bürosu ile temasa geçti.

Yürütülen görüşmelere Lübnan asıllı M., İstanbul Küçükçekmece’de bulunan B. ailesine ait büyük bir hastane ve gruba ait gayrimenkulleri almak istediğini belirtti. M. ile avukatlık bürosu ile 23 Mart’ta sözleşme imzalandı. Hastane grubu ile temasa geçildi. Yürütülen görüşmelerde, hastane ve özel tıp merkezlerinin bağlı olduğu 3 şirketin hisselerinin devri için 28 milyon dolara anlaşmaya varıldı.

TÜM BİLGİLERE ULAŞTILAR
Bu aşamadan sonra, hisse devri yapılacak şirketler için binlerce evrak incelendi. Söz konusu şirketlerin hukuki ve mali durumlarını ortaya koyan raporlar hazırlandı. Süreç devam ederken avukatlık bürosu; üç ayrı dilim halinde ödenecek parası, belirlenen süreler geçince talep etmeye başladı. Lübnanlı Mustapha M., ödemenin yapılacağını banka hesaplarında sorun çıktığını gerekçe gösterdi. Bir süre sonra, M.’nin durumundan şüphelenen avukatlık bürosu hem M.’yi hem Hollandalı P. İçin araştırma yapmaya başladı.