Ana Sayfa Tıp&Sağlık 20 Senedir Felçli Olan Hasta ‘Yapay Zeka’ Destekli ‘Nöroteknoloji’ Sayesinde Konuştu

20 Senedir Felçli Olan Hasta ‘Yapay Zeka’ Destekli ‘Nöroteknoloji’ Sayesinde Konuştu

ABD’de yaklaşık 20 senedir felçli olan hasta, yapay zeka destekli nöroteknoloji sayesinde soyut kavramlarla karmaşık cümleler kurmayı başardı. ABD’li bilim insanları bu buluşu alanında bir ilk olarak değerlendiriyor. / euronews

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) felç geçirdikten sonra yaklaşık 20 sene boyunca konuşamayan bir hasta, yapay zeka (AI) temelli bir beyin implantı sayesinde tekrar cümle kurmaya başladı.

Doktorlar sinir sistemi ve beyin sinyallerini özel bir çip sayesinde bilgisayar ortamına aktarmayı başararak bu alanda bir ilke imza attı.

ABD’de Ann Johnson adında bir kadın yaklaşık 20 sene önce henüz 30’lu yaşlarının başındayken voleybol oynarken geçirdiği kaza sonrası beyin sapı felci sendromuna yakalandı. Johnson uzun süre vücudundaki hiçbir kası hareket ettiremedi ve konuşma yeteneğini de kaybetti.

Seneler boyunca adeta bitkisel hayatta yaşayan Johnson, daha sonraları nefesini kontrol etme, boynunu hareket ettirebilme ve sadece birkaç kelime konuşabilme gibi yetilerini yeniden kazansa da bu durumu uzun süre sabit kaldı.

Projenin başındaki bilim insanlarının iddiasına göre geliştirilen beyin implantıyla Johnson’ın beynine 253 elektrottan oluşan ince bir tabaka yerleştirildi ve bu sistem zihin sinyallerini okuyup çözen bir yapay zeka teknolojisiyle desteklendi.

Daha sonra elde edilen veriler daha ayrıntılı şekilde irdelenerek sonuçlar dünyanın en presjli hakemli tıp dergilerinden Nature’de yayımlandı.

Nöroteknoloji alanına giren bu çalışmanın işleyiş mekanizmasının özü şu şekilde: Hasta kadın hiç hareket etmese de beyni, bunu düşünürken bir sinyal gönderiyor. Hastanın bu sinyalleri organlar, sinir sistemi ve kaslar tarafından algılanamıyor ve dolayısıyla felçli hasta hareket edemiyor. Ancak yapay zeka teknolojisi beyinden yayılan bu iletileri elektrotlar sayesinde algılıyor. Ardından bilgisayar tarafından oluşturulan bir simgeleme arayüzünde (avatar) bu bilgiler çözümleniyor. Son olarak da çözümlenen bu veriler yine yapay zeka desteğiyle konuşma ve yüz ifadelerine dönüştürülüyor.