Ana Sayfa Tıp&Sağlık 20 araştırma, esrarın ağrı tedavisinde plasebodan daha iyi olmadığını gösteriyor

20 araştırma, esrarın ağrı tedavisinde plasebodan daha iyi olmadığını gösteriyor

Esrar, dünyada en yaygın kullanılan uyuşturucu maddelerden biridir. Esrarın eğlence amaçlı kullanımının yasal olduğu yalnızca birkaç ülke varken, daha birçok ülke tıbbi nedenlerle esrar kullanımını yasallaştırmıştır.

Cannabis is no better than a placebo for treating pain, 20 studies show

By 

Ağrıyı azaltmak, insanların tıbbi esrar kullandığını bildirmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. ABD’de yapılan bir ulusal ankete göre,  yanıt verenlerin %17’si geçen yıl esrar kullandığını bildiren kişiye tıbbi esrar reçete edilmişti. Kendi kendine ilaç tedavisi söz konusu olduğunda, rakamlar daha da yüksektir –  %17-30 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’daki yetişkinlerin ağrıyı yönetmek için kullandıklarını bildiren oranı.

Esrar (ve CBD gibi esrardan türetilen ürünler) ağrıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılabilse de, bunu yapmada gerçekten ne kadar etkili olduğu hala belirsizdir. Bu, son sistematik incelememizin ve meta-analizimizin ortaya çıkarmaya çalıştığı şeydir. Journal of the American Medical Association’da yayınlanan çalışmamız, esrarın  ağrıyı hafifletmede daha iyi olmadığını öne sürüyor.

Meta-analizimiz, plasebo ile tedaviden sonra ağrının önemli ölçüde daha az şiddetli olarak derecelendirildiğini ve kişiye bağlı olarak orta ila büyük bir etki olduğunu gösterdi. Ekibimiz ayrıca ağrıyı azaltmak için esrar ve plasebo arasında anlamlı bir fark gözlemlemedi.

Cannabinoids, cannabis, and cannabis-based medicine for pain management: a systematic review of randomised controlled trials

Bu , 2021yılı  meta-analizinin sonuçlarını doğruluyor . Aslında, bu 2021 yılı meta-analizi, daha iyi körleme prosedürlerine sahip (hem katılımcıların hem de araştırmacıların aktif maddeyi kimin aldığından habersiz olduğu) daha yüksek kaliteli çalışmaların aslında daha yüksek plasebo tepkilerine sahip olduğunu da bulmuştur. Bu, bazı plasebo kontrollü esrar denemelerinin, tıbbi esrarın etkinliğinin olduğundan fazla tahmin edilmesine yol açmış olabilecek doğru körleştirmeyi sağlamadığını göstermektedir.

not: Kanıtlar, ağrı tedavisinde kanabinoidler, esrar veya CBM için etkililik ve güvenlik iddialarını ne destekler ne de çürütür.

tamamı için kaynağa bknz