Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yüzde 4’ten Fazla Lidokain Bulunan OTC Ağrı Kesici Ürünleri Kullanmayın

Yüzde 4’ten Fazla Lidokain Bulunan OTC Ağrı Kesici Ürünleri Kullanmayın

ABD Gıda ve İlaç İdaresi tüketicileri, mikrodermabrazyon, lazer epilasyon gibi belirli kozmetik prosedürler öncesinde, sırasında veya sonrasında ağrıyı hafifletmek için topikal kullanım için pazarlanan bazı reçetesiz analjezik (ağrı kesici) ürünleri kullanmamaları konusunda uyarıyor. dövme ve piercing. Ajans, bu ürünleri federal yasayı ihlal edecek şekilde pazarladıkları için altı şirkete uyarı mektupları yayınladı.

Bu ürünlerden bazıları, reçetesiz satılan topikal ağrı kesici ürünler için izin verilenden daha yüksek konsantrasyonlarda lidokain gibi bileşenler içerecek şekilde etiketlenmiştir. Belirli kozmetik işlemler öncesinde veya sırasında kullanılması amaçlanan yüksek konsantrasyonda lidokain içeren bu ürünler, ilacın deriden emilimini artıracak şekilde uygulandığında düzensiz kalp atışı, nöbetler ve nöbetler gibi ciddi yaralanmalara neden olabilir. nefes alma zorlukları. Bu ürünler aynı zamanda tüketicinin aldığı ilaçlarla veya besin takviyeleriyle de etkileşime girebilir.

FDA tüketicilere şunları tavsiye ediyor: 

  • İçeriğinde %4’ten fazla lidokain bulunan OTC ağrı kesici ürünleri kullanmayın
  • OTC ağrı kesici ürünlerini cildin geniş bölgelerine veya tahriş olmuş veya kırılmış cilde yoğun bir şekilde uygulamayın.
  • OTC ağrı kesici ürünlerle tedavi edilen cildi plastik ambalaj veya diğer pansumanlarla sarmayın. Tedavi edilen cildi herhangi bir malzemeyle sarmak veya kaplamak, ciddi yan etki olasılığını artırabilir.

tamamı için kaynağa bknz