Ana Sayfa Eczacılık Yozlaşan Kültürünü Bir ‘Merhaba’ İle Hatırla

Yozlaşan Kültürünü Bir ‘Merhaba’ İle Hatırla

Toplumsal Duyarlılık İçin Bir Adım : İÜEGK’nin QR Kod Projesi

İstanbul Üniversitesi Eczacılıkta Girişimcilik Kulübü (İÜEGK), 2022 Kasım’da kurulmuş İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek eczacılıkta girişimcilik kulübüdür.

İÜEGK, eczacılık öğrencilerinin içindeki girişimci ruhu uyandırmayı, girişimcilik alanında kendilerini geliştirmelerini, yenilikçi fikirler üretmelerini ve bu fikirleri hayata geçirmelerini teşvik eder. İÜEGK, çeşitli kongreler, projeler, fikir yarışmaları ve etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin girişimcilik ekosistemine dahil olmalarına yardımcı olur.

İÜEGK, tüm öğrenci topluluklarına örnek olacak bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Proje, insanların birbirlerine ve çevrelerine duyarlı olmaları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu sokaklar, otobüs durakları ve metro istasyonlarındaki duvarlara yapıştırılan QR kodlar aracılığıyla, kişiler farkındalık yaratan ifadelere telefon ekranlarından ulaşabiliyorlar. Örneğin, insanların hayat telaşı sebebiyle çevresindeki insanları zaman zaman ihmal ettiği gözlemlenmiştir. “Merhaba demek birinin gününü güzelleştirebilir” ifadesiyle kişilerin birbirleriyle olan iletişiminin ve etkileşiminin arttırılması hedeflendi.

Bir başka QR kodda, “İnsanlık herkese sığar, yaşlıya ve hamileye bir yer ver” diyerek toplu taşıma araçlarında hamile kadınlara ve yaşlılara yer verilmesi hatırlatıldı. “İlgi empatiyle başlar, bugün bir iyilik yap” ifadesinde ise karşıdaki kişi ile ilgilenmeyi ve onu anlamayı, bir iyilik eli uzatarak toplumsal fayda ve iyi olma hali oluşturulması amaçlandı. Bu projeyle İÜEGK, insanların günlük yaşamlarında küçük ama anlamlı adımlarla toplumsal duyarlılığı artırmayı ve toplum içinde daha anlayışlı ve empatik bir atmosfer yaratmayı umuyor.

@İÜEGK İstanbul Üniversitesi #İÜEGKİstanbulÜniversitesi