Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yoğun Bakımlarda artış

Yoğun Bakımlarda artış

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: ‘Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı’

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, birkaç ay önce neredeyse tüm hastanelerde kapanan Kovid-19 yoğun bakım servislerinin yeniden açılmaya başlandığını, hatta bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi.

Yeni varyant BA 2.25’le birlikte Covid-19 vakaları hızla artıyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, yoğun bakım servislerinde yeniden Kovid alarmının başladığına dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Demirkıran, “Hastanelerde dahi hasta ya da hasta yakınlarının, hatta bazen sağlık personelinin maske kullanmadığına şahit oluyoruz. Sağlık personeli arasında da Kovid pozitiflik oranları artıyor. Avrupa’da hava yolu sektöründe ciddi bir aksama var. Çünkü Kovid pozitiflik oranları yer personelinde yüzde 50, uçuş personelinde ise yüzde 25’lere ulaşmış durumda. Aynı tehlike sağlık sektörümüz için de geçerli. Sağlık personeli arasında hastalığın yayılması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşayabiliriz” dedi. Prof. Dr. Demirkıran, bazı hastanelerde Covid yoğun bakım dolduğu için hastaların diğer hastanelere sevk edildiğini belirtti. tamamı için kaynağa bknz