Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yeni zayıflama ilaçları etkin mi? güvenilir mi?

Yeni zayıflama ilaçları etkin mi? güvenilir mi?

Zayıflama İlaçlarının Kullanım Yöntemleri Tartışılıyor / VOA

Kapsamlı klinik deneylerde bu zayıflama ilaçlarının hastalara vücut ağırlıklarının yüzde 15 ila 20’sini kaybetmelerini sağladığı gözlendi. Bu oran, daha önceden onaylanan zayıflama tedavilerinin sağladığı etkiden daha fazla.

Klinik deneylerin iki yıl sürmesi, ilaçların uzun vadeli sonuçlarının henüz bilinmemesi anlamına geliyor. Çok sayıda obez hastanın verdikleri kiloları geri almamaları için bu ilaçları kullanmaya devam etmeleri gerekebileceği kaydediliyor.

Obezite araştırmaları ve tedavisine odaklanan bilimsel grup Obezite Cemiyeti’nin (The Obesity Society) CEO’su Anthony Comuzzie, “Yeni bileşiklerin çığır açtığına şüphe yok. Ancak obezite, karmaşık bir durumdur” dedi.

Anthony Comuzzie, üyelerinin çoğunu Amerika’nın önde gelen obezite araştırmacıları ve doktorlarının oluşturduğu Obezite Cemiyeti’nin, obez hastaların bu ilaçlara ne zaman başlamaları ve başka tedavi yöntemleriyle nasıl birlikte kullanılabileceğine ilişkin tavsiyelerde bulunmak üzere bir uzman komisyonu kurduğunu kaydetti.

Obezite Cemiyeti, Amerikan Kalp Birliği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’yle birlikte, obezite tedavisine ilişkin son kılavuzunu 2013 yılında yayınlamıştı. Yeni tavsiyelerinse önümüzdeki yılın başında yayınlanması ve yeni veriler elde edildikçe kılavuzun daha sık güncellenmesi planlanıyor.

Anthony Comuzzie, “Bu yeni ilaçlardan birini ilk tedavi olarak kullanabilir, daha sonra hastaları, zayıflamada elde ettikleri başarıyı korumaları için diğer yöntemlere yönlendirebilirsiniz” dedi.

Amerikan Klinik Endokrinoloji Birliği, 2024 yılı başında obezite teşhisi, seviyelendirmesi ve kontrol altında tutulmasıyla ilgili yeni kılavuzunu yayınlamayı planladığını bildirdi. Birlik, son kılavuzunu 2016 yılında yayınlamıştı.

Endokrin Cemiyeti ise zayıflama ilaçlarına ilişkin kılavuzunu 2025 yılı yazında güncellemeyi planlıyor. Cemiyet son kılavuzunu 10 yıl önce yayınlamıştı.

Obezite Cemiyeti, Endokrin Cemiyeti ve Amerikan Klinik Endokrinoloji Birliği’ne bir kısım fon sağlayan ilaç firmaları Novo Nordisk ve Eli Lilly, zayıflama ilaçlarıyla ilgili yeni kılavuzların hazırlanmasında tıp birlikleriyle iletişim içinde olup olmadıklarına ilişkin açıklama yapmadı.tamamı için başlığı tıklayınız

The New Anti-Obesity Drugs: What You Should Know

Yeni zayıflama ilaçları

Son on yılda, ilaç geliştirme dikkati glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1), amilin, glikoza bağımlı insülinotropik peptit (GIP) ve (peptit tirozin-tirozin) PYY gibi karmaşık bir şekilde dahil olan bağırsak hormonlarına çevirmiştir. iştah ve kilo düzenlemesinde. Birçoğu hem obeziteyi hem de Tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılır.

Şaşırtıcı bir şekilde, son klinik deneyler üstün kilo kaybı sonuçları gösterdi ve daha güvenli bir yan etki profili ile birlikte, bu üçüncü nesil anti-obezite ilaçlarını eski ilaçlarla karşılaştırıldığında çok çekici hale getirdi. Bu terapiler, yemek yerken bağırsaklarınızın ürettiği hormonları taklit eder. Hormonlar pankreasınıza insülin salmasını söyler . GLP-1 ayrıca:

 • Tokluk hissini arttırır.
 • Yiyecekleri midenizde daha uzun süre tutar.
 • Kan şekeri seviyelerini düşürür .

ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan en yeni kilo verme ilacı semaglutide’dir . dört yıl önce Tip 2 diyabet için onaylanan aynı ilacın sadece daha yüksek dozudur (2,4 miligram). Bu GLP-1 reseptörü agonisti ilaçları sınıfı 2005’ten beri exenatide  ve liraglutide  ile mevcut olmasına ve Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılmasına rağmen, dulaglutide gibi haftada bir kez daha uzun etkili GLP-1 ilaçları  obezite tedavisinde ve kan şekerini düşürmede daha etkili olduğu görülmüştür. 

Yeni zayıflama ilaçları etkili mi?

GLP-1 ilaçları, etkili diyabet ilaçları olmasının yanı sıra obezite için de faydalıdır. Örneğin, 2.4 mg semaglutide ile yapılan bir çalışmada , ilacı alan obez yetişkinler 15 ay içinde ortalama 35 pound veya vücut ağırlıklarının %15’ini kaybetti.

Ve obezitesi olan ergenlerde yapılan yeni bir çalışma, ilacın onlar için de işe yaradığını buldu. Kilo vermenin yanı sıra, diğer faydalar şunları içerir:

 • Azaltılmış bel çevresi.
 • Daha az iltihaplanma
 • Yüksek tansiyonu düşürdü .
 • Azaltılmış yüksek kolesterol ve trigliseritler 

Yeni zayıflama ilaçlarının yan etkileri

Diğer türlerin aksine, yeni onaylanan kilo verme ilaçlarının yan etkileri çok fazla değildir. Diğer kilo verme ilaçları nörolojik ve kardiyovasküler yan etkilere neden olabilir. Ancak GLP-1 ilaçları bağırsaklarınızdaki hormonları uyararak çalıştığından, en yaygın yan etkiler sindirimle sınırlıdır ve şunları içerir:

 • Karın ağrısı.
 • Kabızlık.
 • İshal.
 • Mide bulantısı.

Tip 2 diyabetiniz varsa , kan şekeri seviyenizin çok düşmesi riski de vardır. Bu, özellikle başka diyabet ilaçları veya insülin alıyorsanız geçerlidir. Düşük kan şekeri belirtileri şunları içerir:

 • Bulanık görüş.
 • Baş dönmesi.
 • Baş ağrısı.
 • Sinirlilik.
 • Titreklik
 • Terlemek.

Yeni zayıflama ilaçları güvenli mi?

Teorik olarak, GLP-1 ilaçları potansiyel olarak böbreklerinizi, tiroidinizi ve pankreasınızı etkileyebilir. Butsch, “Fakat bu organlar üzerinde yalnızca hayvan çalışmalarında bir etki gördük,” diyor. “İnsanlarla yapılan çalışmalarda olmadı.” tamamı için başlığı tıklayınız

Anti-obesity drug discovery: advances and challenges / NATURE

Türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obezite