Ana Sayfa SAĞLIK ÜRÜNLERİ Yaşlı Ve Çocukların İlaç İçmesini Kolaylaştıran Film Geliştirildi

Yaşlı Ve Çocukların İlaç İçmesini Kolaylaştıran Film Geliştirildi

Küçük çocuklara  ve yaşlılara ilaçlarını içirmek zor olabilir, özellikle de şurup, tablet veya enjeksiyon.

Araştırmacılar ağrısız, sorunsuz ve hassas ilaç dağıtımı sunan ve daha çevre dostu olan sözlü bir film geliştirdiler.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) Eczacılık Bölümü’nden araştırmacılar, yaşlı insanlara ve çocuklara ilaç vermenin zorluklarına ilişkin kişisel ve profesyonel deneyimlerine dayanarak yenilikçi bir çözüm yaratmaya koyuldu.

Araştırmacılar, ağzın iç astarına veya oral mukozaya yerleştirilen yeni bir oral film geliştirdiler.

Yanak içi ve dilin altındaki bölge, kılcal damar adı verilen küçük kan damarlarıyla doludur, yani ilaçlar, sindirim sisteminden geçmeden ince mukozal zardan hızla doğrudan kan dolaşımına emilebilir. Sindirim sisteminden kaçınmak, inatçı mide bulantısı ve kusması, yutma güçlüğü veya bağırsak emilimi ile ilgili sorunları olan hastalara ilaç vermenin bir yolunu sunar.

Her sözlü film yuvarlak ve incedir ve Singapur’daki 10- ve 20 sentlik parçalara eşdeğer iki boyutta gelir; yani, yaklaşık 0,7 inç (18,5 mm) veya 0,8 inç (20 mm) çapında. Belirli bir ilaç için formüle edilmiş özelleştirilmiş bileşenler önceden karıştırılır ve bir ilaç çözeltisine eklenir.

Gerekli dozajda çözeltinin bir hacmi filmin üzerine pipetlenir ve daha sonra hafif hizmet tipi bir fırında kurutulur. Filmler daha sonra kompakt ambalajlarda kapatılır.

Film, ağzın nemli ortamına girdikten sonra önceden belirlenmiş bir süre sonra şişer ve çözülür.  Arta kalan her şey ya çıkarılabilir ya da yutulabilir. Filmin tüm malzemeleri yenilebilir ve toksik değildir.

Araştırmacılar, hastaların şurupları yutma ve/veya teneffüs etme riskini azaltmanın yanı sıra, yaklaşımlarının sıvı ilaçlarla ilişkili dozlama hatalarını ortadan kaldırdığını söylüyor.