Ana Sayfa Görüşler “Türkiye, Eczacılarımızla Çok Daha Güçlü Ve Sağlıklı, Bu Yüzden “İyi ki Varsınız”...

“Türkiye, Eczacılarımızla Çok Daha Güçlü Ve Sağlıklı, Bu Yüzden “İyi ki Varsınız” Diyoruz…”

Selim Taşo, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

W- Alliance Healthcare Türkiye Genel Müdürü olarak, Eczacılık Günü özelinde görüşlerinizi alacağız. Selim Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

S.T.- Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye, Mısır ve Cezayir’den sorumlu Grup CFO ve Yönetim Kurulu üyesi olarak Alliance Healthcare Türkiye ailesine katıldım.  2017 yılından bu yana ise Alliance Healthcare Türkiye CEO’su olarak görevimi sürdürüyorum. Aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkan vekiliyim. Daha önce çalıştığım IBM Türkiye’de COO ve CFO, Tekfen Holding’de ise Tarımsal Sanayi grubunun CFO’su olarak görev yaptım. 1988-2006 yılları arasında 18 sene ABD’de Ernst&Young firmasında Şirket Evlilikleri ve Birleşmeler, Finansal ve Bankacılık Sektöründe Danışmanlık, Denetim ve Vergi Danışmanlığı konularında üst yönetim pozisyonlarında bulundum. ABD’de CPA ve CFA unvanları aldım.  1987 yılı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum.

W- Mevcut markanız olan Alliance Healthcare ile operasyonlarınıza devam ediyorsunuz, “Cencora” isim değişikliği hakkında bilgi alabilir miyiz?


S.T.- Bu yılın başında, AmerisourceBergen ve Alliance Healthcare şirketleri olarak, daha sağlıklı bir gelecek yaratma, tercih edilen iş ortağı olma ve eczacılık hizmetlerini tüm dünyada erişilebilir kılma sorumluluğumuzu pekiştirmesi amacıyla, şirketlerimizi Cencora olarak tek bir isim ve marka altında birleştirme niyetimizi duyurmuştuk. Bu isim değişikliğiyle birlikte, uyum içinde tek bir kuruluş olarak çalışmak, özellikle güçlü sermayesiyle güvenilir ve sürdürülebilir bir küresel dağıtım kanalı olmamızdan kaynaklı tecrübemiz, eczacılarımızdan aldığımız destek ve güç ile birleşerek sağlık çözümleri ve hizmetleri sunma gücümüzü ve kalitemizi artıracak. Ayrıca, küresel bir organizasyon olmanın getirdiği avantajlarla ekiplerimizi geliştirecek ve eczacılarımıza sunduğumuz hizmette daha da ileriyi amaçlayacağız.   

W- Türkiye’de ise 21.000’den fazla eczaneye hizmet vermektesiniz; mevcut yapınızdan, hacminizden ve eczacılarımıza yönelik hizmetlerinizi anlamamıza yardımcı olur musunuz?

S.T.- Eczacılarımızın en üst seviyede hizmete kolay ulaşabilmeleri adına şu anda 76 depomuzla hizmet vermeye devam ediyoruz. Ülke genelinde her ile ve her ilçeye ihtiyaç duyulan ilaçları ulaştırmaktayız ve operasyonel süreçlerimizi her geçen gün iyileştiriyoruz. Artık günümüzde ulaşılabilirlik anlamında sınır olmadığından, e-sipariş sitesi üzerinden eczacılarımız finansal ve ürün bazlı raporlara bu kanal üzerinden ulaşıp, sipariş ve iade işlemlerini de bu portal üzerinden gerçekleştirerek zaman kazanabiliyorlar. En son İzmir ilimizde inşa ettiğimiz teknolojik donanımı yüksek ve çevre dostu İzmir şubemiz, yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Hizmet kalitemizi daha da artırmak için hem mevcut depolarımızı iyileştirme hem de operasyonel süreçlerimizde verimliliği artıracak farklı projeler üzerinde çalışarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Yine aynı şekilde sosyal sorumluluk çalışmaları altında yeşil enerji üretip karbon salınımımızı önemli ölçüde düşürmek için çalışmalarımız var. Kullandığımız araçları da elektrikli araçlara çevirme projeleri üzerinde çalışıyoruz.

W- “Eczacılık çözümlerinde lider olma” hedefinizi açar mısınız?

S.T.- Gerek operasyonel anlamda, gerekse teknolojik anlamda Türkiye’de farklı bakış açıları ve yeniliklerle yolumuza devam etmeyi amaçlıyoruz. Grubumuzun diğer ülkelerde elde ettiği olumlu müşteri deneyimlerini ve bilgi birikimini Türkiye’ye getirerek, müşterilerimize en üst seviyede hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Türkiye’de sektöre getirdiğimiz yeniliklerden, yıllar önce hayata geçirdiğimiz üç markamızla müşterilerimize katma değerli hizmetler sunuyoruz. Alphega üyesi eczacılarımızın ilaç dışı alandaki kârlılığını en üst seviyeye yükseltmek amacıyla eczane içi uygulamalardan, ekip eğitimlerine, sezon kampanyalarından stok yönetimine kadar birçok konuda destek oluyoruz. Diğer bir markamız olan Skills in Healthcare ile, Türkiye’nin dört bir yanındaki eczacılarımıza üretici firmalar adına telefonla ulaşıp, eczacı için daha kârlı olacak siparişlerini aldıktan sonra istedikleri depo üzerinden sevkiyatını sağlıyoruz. Bütüncül bir hizmet mantığı üzerinden ilerleyerek, kesintisiz müşteri hizmeti üzerine odaklanıyoruz.

Ayrıca ilaç dışı alanında faaliyet gösteren Alvita markamız ile sunduğumuz çok sayıda ürünle eczacılık sektöründe farklılığı ve çeşitliliği de sunmaya çalışıyoruz

W- Alvita markanız kapsamında, ilaç dışı ürünlerde farklı kategorilere girecek misiniz?

S.T.- Alvita markası altındaki ürün yelpazemizi her geçen yıl genişleterek yolumuza devam ediyoruz. Geçtiğimiz 3 ay içerisinde 18 yeni ürünümüzü piyasaya sunarak, toplamda 48 farklı ürüne ulaştık. Şu anda piyasaya çıkarmak üzere üzerinde çalıştığımız, farklı kategorilerde (kişisel bakım, sağlıklı yaşam, diagnostik, medikal ve bebek kategorileri) 10’a yakın ilaç dışı ürünümüz var. Yeni ürünlerimizle birlikte eczacılarımızı ve eczane kârlılıklarını daha çok desteklemeye devam edeceğiz.

W- Dijital çözümleriniz nelerdir, yapay zekâ kullanmakta mısınız?

S.T.- E-sipariş uygulamasını sektörümüzde başlatan ilk şirket olarak, bu alandaki geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Şirketimizin Bilgi İşlem altyapısını uluslararası standartlara getirmek için çalışmalara başladık. Bu konuda birçok yenilikleri yakında hizmete sunacağız. Veri analizinin çok önemli olduğu bu çağda gerekli yatırımları yapma planlarımız var.

W- Pandemi henüz bitmeden çok acı bir deprem felaketi yaşadık. Öncelikle felaketten nasıl etkilendiniz? Bölgedeki çalışanlarınıza dönük çalışmalarınız/destekleriniz neler olmuştur?

S.T.- Öncelikle tüm ülkemizin başı sağ olsun. Umarım böyle bir felaketi bir daha yaşamayız. Beklenmedik bir anda büyük acılarla karşı karşıya kaldık. Deprem bölgesindeki çalışanlarımızdan iki arkadaşımızı maalesef kaybettik. Birçok çalışanımız da yüzlerce yakınını kaybetti. Üzüntüsünü hala içimizde taşıyoruz. Depremin ardından, bölge çalışanlarımızın mağduriyetlerini gidermek adında, aileleri ile onları daha güvenli şehirlere taşıdık. Çalışanlar ve ailelerine profesyonel psikolojik danışmanlık hizmetleri sunduk. Bölgeden gelen ihtiyaçları tespit ederek, en kısa sürede bu yardımların ilgili kişilerin ellerine ulaşmasını sağladık. Çalışanlarımızın kayıplarına bir nebze olsun ilaç olabilmek adına, Grubumuza bağlı diğer ülkelerdeki çalışanların katılımı ile AB Yardım Fonu bir destek kampanyası başlattı ve güvenilir STK’lar ile bu yardımların bölge halkına ve çalışanlarımıza ulaştırılması sağlandı. Yine şirketimiz, Türkiye’deki yardım kuruluşlarına önemli ölçüde nakdi yardımda bulundu. Tabi ki mağdur olan eczacılarımızın da hep yanında olduk. Onlara her konuda destek verdik.

Bunun dışında, bölgede yer alan depolarımızda maddi zararlar meydana geldi. İki depomuz tamamen kullanılamaz hale gelirken, bir depomuz da kısmi olarak kullanılamayacak şekilde zarar gördü. Gerekli çözümleri hızla hayata geçirdik, diğer yandan onarım ve tadilat çalışmalarına başlandı. Bundan sonraki süreçte de, yaralarımızı beraber saracak, gerekli her alanda çalışanlarımızın ve bölgedeki eczacılarımızın yanlarında olmaya devam edeceğiz.

W- İlaç ilk dönemlerde çok büyük bir ihtiyaçtı buna yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

S.T.- Türk Eczacıları Birliği’nin kurmuş olduğu sahra eczanelerinden birine bizim depolarımız aracılığı ile sevkiyat yapıldı. Ayrıca artık hizmet veremeyecek durumda olan Kahramanmaraş ve İskenderun depolarımızın bölgede hizmet verdiği eczanelere, diğer illerdeki depolarımızdan hizmet vermeye devam ettik. Deprem bölgesindeki insanların ilaçsız kalmamaları için eczanelerimiz ve Eczacı Odaları işbirliği ile büyük bir gayretle çalıştık.

W- Temel problemleriniz, çözüm önerileriniz ve paydaşlarınızdan beklentilerinizi de alabilir miyiz?

S.T.- Tüm dünya ve özellikle ülkemiz ekonomik açıdan çok zor bir dönemden geçiyor. Eczacılarımız ve üretici firmalar da olduğu gibi biz ilaç depolarının da operasyonel giderleri hızlı bir şekilde artmakta. Bu sorunları aşmak için şirket olarak gerekli gayreti gösterip, bu zor durumları aşmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

W- Yakın dönem vizyon hedeflerinizi paylaşır mısınız?

S.T.- Yakın dönemde bizi heyecanlandıran önemli gündem maddemiz isim değişikliğine gidiyor olmamız. Yeni ismimiz Cencora ile müşterilerimiz olsun çalışanlarımız olsun, insana öncelik verdiğimiz, işimizde en iyisi olmayı hedeflediğimiz ve sağlıklı bir gelecek yaratma sorumluluğunda birleşerek, yaptığımız işin arkasında tüm sektör paydaşları ile aynı doğrultuda yürüyeceğimiz birleştirici güç olmayı ve sektörümüzü ileriye taşımayı planlıyoruz. Dünyanın en önde gelen bir sağlık kuruluşunun parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

W- 14 Mayıs Eczacılık Günü’ne özel gerçekleştirdiğiniz projelerden bahseder misiniz?

S.T.- Özellikle deprem bölgesinde çalışan, tüm gücünü ortaya koyan, yaşanan acılara merhem olan eczacılarımıza minnetimizi göstermek amacıyla, bölgeden gerçek görüntüleri de içeren bir teşekkür filmi hazırladık. Eczacılarımızın her zor dönemde olduğu gibi, bu büyük afet sırasında da gösterdikleri gayrete dikkat çekmeye çalıştık. 14 Mayıs 2023 öncesi ve sonrasında başta winally.com olmak üzere, sektörümüzün önemli haber portalları üzerinden filmimize ulaşılabiliyor. Ne kadar çok eczacımıza ulaşıp, teşekkürümüzü sunabilirsek o kadar mutlu olacağız. Yine aynı şekilde altı yıldan beri ecza odalarımızla birlikte eczacılarımızın adını yaşatmak için ve çocuklarımıza daha iyi bir Dünya bırakmak için Türkiye’nin dört bir yanında ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. En son, Mayıs ayı başında Diyarbakır Eczacı Odası ile birlikte, Diyarbakır’da depremde vefat eden 414 vatandaşımızın adına 414 fidan dikimi yaptık.

W- 14 Mayıs Eczacılık Günü özelinde görüşlerinizi alabilir miyiz?

S.T.- Eczacı, toplumun en kolay ulaşabileceği sağlık danışmanıdır diyoruz. Yaşanılan bu deprem felaketinde tekrardan anlaşıldı ki, eczacılar toplumumuz için çok kıymetlidir. Afet sonrasında genci yaşlısı demeden bölgeye koşarak, gönüllü olarak gece-gündüz sahra eczanelerinde depremzede vatandaşlarımıza hizmet verdiler. Kendi eczanelerinden ürün bağışı yaparak, depremzedelerin mağdur olmamasını sağladılar. Bu seneye özel olarak hazırladığımız filmde de bunu vurgulayarak, eczacılarımızın bu çabasını tüm toplumun görmesini istedik. Eczacılarımız iyi ki varlar. Türkiye onlarla çok daha güçlü ve her gün kutlanmaya layıklar. Türkiye, eczacılarımızla çok daha güçlü ve sağlıklı. Bu yüzden “İYİ Kİ VARSINIZ” diyoruz…

W- Sayın Selim Taşo, değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür eder, başarılar dileriz.

S.T.- Bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için şirketim adına ben teşekkür ederim.