Ana Sayfa Hukuk&Etik TTB ve diğer meslek örgütlerinde yapısal değişiklik çalışması

TTB ve diğer meslek örgütlerinde yapısal değişiklik çalışması

AKP, TTB ve diğer meslek örgütlerinde yapısal değişiklik çalışmasını gündemine aldı: Hangi seçenekler konuşuluyor?

Ayşe Sayın-BBC

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınırötesinde “kimyasal silah kullanıldığı iddialarının soruşturulması gerektiği” yönündeki sözleri, meslek birliğinin bir kez daha AKP ve MHP tarafından hedef olmasına neden oldu. Fincancı bu sabah gözaltına alındı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kapatılması ve Fincancı’nın da vatandaşlıktan çıkarılmasını talep ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yasal değişiklikle TTB’deki “Türk” ifadesinin çıkarılabileceğini açıkladı.

Bunun ardından da AKP, TTB’nin ve diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin yapısının ve isimlerinin değiştirilmesine ilişkin yapılan çalışmaları raftan indirmeye hazırlanıyor.

TTB ve diğer meslek örgütleri, uzun süredir iktidarın hedefindeydi.

Yaklaşık iki yıl önce, eski Ankara Barosu yönetimin,  Diyanet İşleri Başkanı ile ilgili yaptığı açıklama üzerine Temmuz 2020’de “çoklu baro” yasasını Meclis’ten geçiren AKP ve MHP, Covid-19 salgını nedeniyle, TTB’nin yapısına ilişkin yasal değişikliği askıya almıştı.

Ancak, çoklu baronun hayata geçmesinden birkaç ay sonra TTB’nin, Covid-19 verileri ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın doğru bilgi vermediği yönündeki açıklamaları üzerine MHP lideri, TTB’nin kapatılmasını istemiş, Erdoğan da bu kurumu “terörle iç içe olmakla” suçlamıştı.Tamamı için kaynağa bknz