Ana Sayfa GETAT “ Toplum Sağlığında Gıda Takviyelerinin Önemi”

“ Toplum Sağlığında Gıda Takviyelerinin Önemi”

Zirve 18-20 Aralık tarihlerinde Orzaks İlaç’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti. Kosova’dan gelen Endokrinoloji ve Romatoloji uzmanlarından oluşan 20 kişilik grubu, İstanbul Esenyurt’taki üretim tesislerinde ağırlayan Orzaks İlaç hem programa ev sahipliği yaptı hem de üretim tesislerini ziyarete açtı.

‘’Toplum Sağlığında Gıda Takviyelerinin Önemi” konu başlığındaki zirvede gıda takviyelerinin insan sağlığı üzerine etkisi fonksiyonel bakış açısı ile değerlendirildi. Konusunda Uzm. Dr. Aynur Ketene konuşmacı olarak zirvede yer aldı. Sayın Ketene konuşmasında fonksiyonel tıp yaklaşımı hakkında detaylı bilgi verirken, kronik hastalıkların temelinde yatan enflamasyona sebep olan beslenme hatalarından, antieflamatuar beslenme ve yaşam tarzının nasıl olması gerektiğinden bahsetti. Vitamin ve minarellerin sağlıklı bir metabolizmada gerçekleşen reaksiyonlardaki yeri ve önemine değinirken, takibindeki hastalara ait vaka sunumları ile katılımcıların ilgisini çekti. Oturum sonrası, Uzm. Dr. Aynur Ketene ve katılımcılar Orzaks İlaç ve Nuvita İlaç üretim tesislerini ziyaret etti, üretim ve AR-GE konusunda kullanılan teknolojiler ve uluslararası kalite standartları ile ilgili bilgi aldı.

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi, Bölüm Başkanı Yardımcı Doçent Prof. Dr. YILDIZ ERGİNER zirveye katıldı.

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi, Bölüm Başkanı Yardımcı Doçent Prof. Dr. YILDIZ ERGİNER de programa katılırken Orzaks İlaç’ın ürün formülasyon çalışmalarında uzman ekipler ile titiz bir çalışma içerisinde olduğunun altını çizdi. Orzaks İlaç, Ar-Ge çalışmalarını sürdürülebilir değer yaratma stratejisi ve inovasyon yaklaşımı doğrultusunda, dünya genelinde en iyi üniversiteler arasında yer alan İstanbul Üniversitesi “Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi” ile proje bazlı “İş Birliği” anlaşması imzalayarak üniversitelerin sahip olduğu bilimsel potansiyelin ekonomik değere dönüşmesini sağlayarak yürütmektedir. Zirveye ev sahipliği yapan Orzaks İlaç Dış Ticaret Müdür Yardımcısı Neslihan Hotoğlu konuşmasında Orzaks İlaç’ın ürün geliştirme konusunda bilimsel gerçeklerden yola çıkarak çalışmalarını bu doğrultuda hayata geçirdiğini, innovatif Ar-Ge projelerini, genişleyen ürün yelpazesini, artan üretim kapasitesini anlattı. Orzaks İlaç’ın 2021 yılında yaptığı teknolojik yatırımlar ile üretim kapasitesini %50 artırdığını, uluslararası kalite standartlarında üretim yapıldığını, NUVİTA BIOSEARCH CENTER Ar-Ge Merkezi projelerini, Orzaks İlaç olarak OTC alanında yaptıkları yeni yatırımları belirtti.

Zirvede ‘’Toplum Sağlığında Gıda Takviyelerinin Önemi” konusunda birçok fikir alışverişi yapılırken katılımcılar zirve dahilinde İstanbul tarihi mekanlarını da ziyaret ederek kültürel ve tarihi bir İstanbul deneyimi de yaşamış oldular.