Ana Sayfa Manşet Tehlikeyi abartması için kendisine baskı yapılmış!

Tehlikeyi abartması için kendisine baskı yapılmış!

Omicron pioneer ‘pressured’ to exaggerate seriousness

İngiliz Daily Telegraph’a konuşan Dr. Coetzee, “Dünya genelindeki siyasetçilerden ve bilim insanlarından hastalığın olduğundan çok daha kötüymüş gibi göründüğünü söylemem yönünde baskı oluştu. Benden Omicron varyantının hafif olarak tanımlamamam istendi” dedi.

Sözcü: Kasım ayında Güney Afrika’da tespit eden Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee, birçok bilim insanı ve siyasetçinin kendisine virüsün gidişatı ile ilgili yalan söylemesini istediğini açıkladı.

Hastalığın aşı olmayanlar için çok daha ciddi olduğuna dikkat çeken Dr. Coetzee, “Beni yalancılıkla ve Omicron varyantını küçümsemekle suçladılar. Onlara göre 38 mutasyon geçiren bir hastalığın hafif geçmesine imkan yoktu” dedi.

Güney Afrika Tabipler Birliği’nin de başkanı olan Dr Coetzee, Omicron’un aşılanmamışlar için daha ciddi olduğunu, ancak yakalananların çoğunluğu için hafif olduğunu söyledi.

Covid 19 Omicron: South African GP who raised alarm about Omicron says she was pressured not to call it ‘mild’

Dr Angelique Coetzee told Germany’s Die Welt newspaper this week that European governments asked her to portray the new strain as just as serious as previous Covid-19 variants, including Delta.

görsel

Omicron dünyada hızlı yayılıyor, semptomları farklı mı?