Ana Sayfa Manşet TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi

TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi

TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, 10 Eylül 2022 Cumartesi günü İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Kongre bilimsel programı kapsamında 95 konferans, 10 panel ve 14 kursta,  alanlarında uzman çok değerli 28’i yabancı 160 bilim insanının görev aldı. Ayrıca 675 bildiri sözlü bildiri ve poster sunumları gerçekleştirildi.

Ağız ve diş sağlığı endüstrisi ve dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan 134 firmanın  katılımıyla yaklaşık 5000 m2 alanda kurulu Expodental 2022 Fuarı, 8-11 Eylül 2022 tarihleri arasında 4 gün boyunca açık kaldı. Cazip fiyatlarıyla son teknoloji ürünleri meslektaşlarımızla buluştu.

Kongre kapanış töreni,   kapanış filmi  ile başladı. Daha sonra  TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi  Bilimsel Komite Başkanı  Prof. Dr. Deniz Gemalmaz ile  İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Berna Aytaç, birer konuşma yaparak, kongrede  emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI)  Başkanı İhsane Ben Yahya da yaptığı konuşmada;  “Değerli arkadaşlar ve meslektaşlar, Bugün bu ilham verici ve ödüllendirici toplantıyı kapatırken, Sayın Başkan A.Tarık İşmen ve Türk Dişhekimleri Birliği’ne ülkedeki ağız-diş sağlığı mücadelesini daha ileri saflara taşımak için bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ederim. Sizinle birlikte İstanbul’da olmak büyük bir zevk ve samimi konukseverliğini için minnettarım. Resmi sıfatım, FDI Başkanı olarak bu kongrenin bir parçası olmak gerçekten büyük bir onur ve zevktir. Bu etkinlik pek çok meslektaş ve mevkidaşımla  bir araya gelerek bağlarımı kuvvetlendirmek için mükemmel bir fırsattı. Ağız-Diş Sağlığı okur yazarlığı ve mesleklerarası ortaklık konuları da dahil olmak üzere, bazı önemli konulara değindiğim Mesleklerarası  FDI’ın Ağız-Diş Sağlığı Tanımı Işığında Tıp-Ağız Sağlığı ve Mesleklerarası Ortaklık Panel tartışmasına katılabildiğim için büyük memnuniyet duydum. Ayrıca, Türk Dişhekimliği Birliği’nin 9. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birliği İşbirliği Platformu için Türkiye’de bulanan Komşu Ülkeler Başkanlarıyla buluşma şansına eriştim.

Bu ekinlik, ağız-diş sağlığı gündeminin bölgede nasıl bir gelişim gösterdiğini gözlemlemek için eşsiz bir fırsattı ve bana dünyayı  ağız-diş sağlığına  kavuşturabilmek için FDI’ın gelecekte ki eylemlerinin, bu uğurda daha fazla destek sunabilmek için nasıl şekillendirilmesi gerektiği konusunda kıymetli öngörüler kazandırdı.  FDI adına, böylesi başarılı bir Kongre düzenledikleri için Türk Dişhekimleri Birliği’ne en içten teşekkürlerimi ve tebriklerimi iletmek istiyorum. Sizin gibi bir üyeye sahip olmakla iftihar ediyoruz ve yaptığınız mükemmel işleri takdirle karşılıyoruz.  Teşekkürler.” dedi.

TDB Genel Başkanı ve Kongre Başkanı A.Tarık  İşmen de; “Kongreyi hazırlayan, emek veren tüm ekibimiz adına sizleri gönülden selamlıyorum. Kongre hazırlıklarında varlığınız gücümüz,  heyecanınız şevkimiz oldu. Affınıza, hoş görünüze sığınıyoruz eksiklerimiz, hatalarımız oldu ise affola diyoruz.… TDB 26.Uluslaraarası Dişhekimliği Kongresi; Meslek Sorunları Sempozyumu ile başladı. Konusunda Uzman 80 katılımcı arasında meslektaşlarımızın yanı sıra; Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK’ten temsilciler, Dişhekimliği Fakültesi Dekanları, Fakültelerimizden farklı branşlarda hocalarımız,   Dekanlar Konseyi Başkanı, Tıp Fakültelerinden hocalar, Dişhekimliği malzemeleri endüstri yetkilileri ve Dünya Dişhekimleri Birliği FDI Başkanı da vardı. Katılımcılar 3 gün süren çalışmalarıyla mesleğimizin politikalarına yön verecek çok önemli bir belgeyi ortaya koydular.

Meslek Sorunları Sempozyumunun ardından değerli hocalarımız; Kongrenin bilimsel ayağında bilim olimpiyatının şöleniyle buluşturarak bizleri ödüllendirdiler. Expodental’de dünya teknolojisinin baş döndürücü yenilikleriyle tanıştık. Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından da desteklenen 30 ülkenin davet edildiği Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birlik Başkanları İş Birliği Platformunda (KUDBİP)  dişhekimliği ve ağız diş sağlığının bölgesel gelişmeleri, özellikle göçün bölgemizdeki etkileri görüşüldü.“ diye konuştu.

A.Tarık İşmen’in konuşması için tıklayınız…

Konuşmaların ardından kongre sponsorları; Sensodyne, Oral-B,  NucleOSS, Colgate, Meridol, Listerine, Signal, Türkiye İş Bankası, Straumanngroup, Topçu Dental, Kent Dental, Align,İnvisalign-Itero, Apeks Pharma, Tandex, Dent Mimarlık, Implance, Implantswiss, Philips ve DTI Implant System yetkilileri sahneye davet edildiler. Firma temsilcilerine TDB Genel Başkanı ve Kongre Başkanı A.Tarık  İşmen ile İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Berna Aytaç tarafından teşekkür  plaketleri  sunuldu.

Ardından  Organizasyon Komitesi Üyeleri, Organizasyon firması ve  TDB çalışanları ile  kongrede görevli host ve hostesler  davet edilerek katkı ve emeklerinden  ötürü  teşekkür  edildi.

TDB Merkez Yönetim Kurulu, Yüksek Disiplin Kurulu ve Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, İstanbul Dişhekimleri Odası organlarının sahnedeki yerlerini almalarından sonra TDB Kongrelerinde artık geleneksel hale gelen bayrak devir teslim töreninde ise TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Berna Aytaç’tan teslim aldığı kongre bayrağını, Cumhuriyetimizin 100.kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında Ankara’da TDB tararfından  gerçekleştirilecek  TDB Uluslararası Dişhekimliği Kongresi için TDB Genel Sekreteri K.Tümay İmre’ye teslim etti.

Son olarak yapılan çekilişle, katılımcı firmaların sürpriz hediyeleri sahiplerini buldu.

Bir kongre daha unutulmaz anılar ve dolu dolu bir bilimsel programla sona ererken, 2023 yılında  Ankara’da  buluşmak üzere İstanbul’a veda edildi.

Türk Dişhekimleri Birliği