Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sünnetin Penis Mikrobiyomuna olumlu etkisi

Sünnetin Penis Mikrobiyomuna olumlu etkisi

ABD’de yapılan küçük çaplı bir araştırma, sünnetin penis bölgesinde yaşayan bakteri ve mantar popülasyonlarını değiştirdiğini ortaya koydu.

The Microbiome Composition of a Man’s Penis Predicts Incident Bacterial Vaginosis in His Female Sex Partner With High Accuracy

Bazıları için sünnet, dini veya kültürel bir eylemdir. Diğerleri için bu bir sağlık kararıdır. Yine de tıp uzmanları arasında bile, bir erkeğin sünnet derisini çıkarmanın herhangi bir gerçek klinik yararı olup olmadığı konusunda herkes hemfikir değil.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 çocuğu içeren küçük ve yeni bir çalışma, penisin ucunu kaplayan derinin çıkarılmasının, orada doğal olarak yaşayan bakteri ve mantar topluluklarının bolluğunu ve bileşimini değiştirebileceğine dair kanıtlar buldu.

Circumcision Appears to Alter The Penis Microbiome, Study Finds

Yıllar boyunca yapılan düzinelerce gözlemsel çalışma ve birkaç randomize klinik çalışma , sünnetin bireyleri bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarlarden en azından bir dereceye kadar koruyabileceğini gösteren kanıtlar bulmuştur .

Örneğin, küresel verilere dayanan meta-analizler, sünnetin sifiliz gibi bakteriyel enfeksiyonlarda veya genital herpes veya herpes simpleks virüsü tip 2 gibi viral enfeksiyonlarda bir azalma ile bağlantılı olduğunu bulmuştur .

2020’de iki çalışma , sünnetli yetişkinlerin sünnetsizlerden farklı bir penis mikrobiyomuna sahip olduğuna dair kanıtlar buldu ve bunun, eski grubu bakteriyel vajinozu yaymaktan veya insan immün yetmezlik virüsüne ( HIV / AIDS ) yakalanmaktan bir şekilde koruduğu gösterildi. tamamı için kaynağa bknz