Ana Sayfa Manşet Stres, saçları beyazlatıyor

Stres, saçları beyazlatıyor

Harvard araştırması: Stres, saçları beyazlatıyor

Deney, fareler strese sokarak gerçekleştirildi-independent

Harvard Üniversitesi’nden Biyolog Ya-Chieh Hsu, stresin kavga et-kaç tepkisine dahil olan sinirlerin saç pigmentleri yapan kök hücrelerin ölümüne sebep olan bir hormon pompaladığını keşfetti.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Hsu ve ekibi teorilerini ilk olarak fareler üzerinde denedi.

NATURE / Hyperactivation of sympathetic nerves drives depletion of melanocyte stem cells

Stres koşulları altında, bu sempatik sinirlerin aktivasyonu, nörotransmiter noradrenalinin (norepinefrin olarak da bilinir) patlama salınımına yol açar. Bu, hareketsiz melanosit kök hücrelerinin hızla çoğalmasına neden olur ve bunu farklılaşmaları, göçleri ve nişten kalıcı olarak tükenmeleri izler. Melanosit kök hücrelerinin çoğalmasının geçici olarak baskılanması, stres kaynaklı saç grileşmesini önler.

Time’ın aktardığına göre kafeslerini sallayarak, hormon enjekte ederek, yuvalarını ıslatarak ve ışıklandırmayı değiştirerek farelerin stres seviyelerini arttıran ekip, kemirgenlerin tüylerinin erkenden beyazlamaya başladığını gözlemledi.

Hsu’nun liderlik ettiği araştırmada stresin kavga et-kaç tepkisine sebep olacak kadar yüksek olmadığı zamanlarda bile sempatik sinir sistemini devreye soktuğu aktarıldı.

Araştırmaya göre stresin sebep olduğu sinyalleri yanlış okuyan kök hücrelere, saç uzatma sinyalinin gönderildiğini algılıyor.

Bu sebeple sonunda saça rengini veren havza kuruyor ve daha fazla renkli saç üretemiyor.