Ana Sayfa İlaç Sildenafil Beyin Kan Akışını İyileştirerek Demansın Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Sildenafil Beyin Kan Akışını İyileştirerek Demansın Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırma, yaygın olarak Viagra olarak bilinen sildenafil’in, beyindeki kan akışını artırdığını ve vasküler demans riski yüksek olan hastalarda beyin kan damarlarının işlevini iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Circulation Research dergisinde yayınlanan bu çalışma , bu zayıflatıcı duruma karşı mücadelede potansiyel olarak çok önemli bir adıma işaret ediyor.

Cerebrovascular Effects of Sildenafil in Small Vessel Disease: The OxHARP Trial

Oxford Üniversitesi Wolfson Felç ve Demans Önleme Merkezi’nde Doçent Dr. Alastair Webb şunları söyledi: “Bu, sildenafil’in bu durumdaki kişilerde beyindeki kan damarlarına girerek kan akışını iyileştirdiğini gösteren ilk denemedir.

“Bu iki temel faktör, vasküler demansın en yaygın nedeni olan beyindeki küçük kan damarlarındaki kronik hasarla ilişkilidir. Bu, iyi tolere edilen, yaygın olarak bulunabilen bu ilacın demansı  önleme potansiyelini gösteriyor ve daha büyük denemeler ile test edilmesi gerekiyor.” .”

Bu araştırmanın önemi, şu anda spesifik tedavilerin bulunmadığı vasküler demansın tedavisini ve önlenmesini dönüştürme potansiyeline sahip olmasıdır.

Beyindeki küçük kan damarlarındaki kronik hasar, yalnızca vasküler demansın önde gelen nedeni olmakla kalmaz, aynı zamanda felçlerin %30’una ve beyin kanamalarının %80’ine de katkıda bulunur. Yüksek tansiyon, beyne giden kan akışının azalması ve kan damarı fonksiyonunun bozulması bu koşulları daha da kötüleştiriyor ve bu deneyin bulgularını özellikle önemli kılıyor.

OxHARP çalışması, hafif bir felç geçirmiş ve hafif ila orta şiddette küçük damar hastalığı belirtileri gösteren 75 katılımcıyı kapsayan, titizlikle tasarlanmış, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmaydı. Her katılımcıya üç haftalık periyotlarda rastgele sırayla sildenafil, plasebo ve silostazol (benzer bir ilaç) verildi. Çalışmada ilaçların etkilerini değerlendirmek için kardiyovasküler fizyoloji testleri, ultrason ve fonksiyonel MRI taramaları kullanıldı.

Temel bulgular şunları içerir:

  • Sildenafil, ultrason ve MRI taramaları ile ölçülen hem büyük hem de küçük beyin damarlarındaki kan akışını arttırdı.
  • Sildenafil, karbondioksite karşı kan akışı tepkisini arttırdı , bu da serebrovasküler fonksiyonun iyileştiğini gösteriyor.
  • Hem sildenafil hem de silostazol beyindeki kan damarı direncini düşürdü.
  • Sildenafil, silostazol ile karşılaştırıldığında daha az yan etkiye, özellikle de daha az ishal vakasına neden oldu.

İleriye baktığımızda, sonraki adımlar bu bulguları doğrulamak ve sildenafil’in vasküler demansı önleme potansiyelini daha geniş ölçekte araştırmak için daha büyük ölçekli çalışmaları içermektedir.

Wolfson İnme ve Demansı Önleme Merkezi Kurucu Direktörü Profesör Peter Rothwell şunları söyledi: “Profesör Webb’in bulguları son derece cesaret verici ve beyindeki küçük kan damarlarındaki akıştaki altta yatan azalmayı hedef alan mevcut ilaçları kullanarak vasküler demansı önleme potansiyelini vurguluyor. beyin.”