Ana Sayfa Manşet Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini Cengiz Zaim devralacak

Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini Cengiz Zaim devralacak

Sandoz Türkiye’de Bayrak Değişimi 

2015 yılından bu yana Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini başarıyla sürdüren Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere emekliye ayrılma kararı aldı. Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini Cengiz Zaim devralacak.

Sağlık sektörüne adanmış, başarılarla dolu 42 yılın ardından Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere, emekliye ayrılma kararı aldığını açıkladı. Mart 2022 itibarıyla Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini şirketin Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme, Portfolyo ve Lansmanlar Direktörlüğü pozisyonunu başarıyla yürüten Cengiz Zaim üstlenecek.

Profesyonel kariyerine 1980 yılında Sandoz Basel’de Ar-Ge bölümünde araştırmacı olarak başlayan Dr. Altan Demirdere, bunu takiben Türkiye, İsviçre, Macaristan ve Rusya’da Novartis Grup ve Sandoz bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 2002 yılında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’ni (AİFD) kurarak altı dönem boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

2015 yılında Rusya’dan dönen Demirdere, Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. Bu süreçte, Sandoz Türkiye’nin ticari operasyon alanlarının genişletilmesinde aktif rol oynadı. Sorumlulukları kapsamında, CIS ve Ortadoğu Bölgesi’nde şirketin stratejik yönetim ve yatırım faaliyetlerini yürüttü.

Profesyonel kariyeri boyunca Novartis Grup ve Sandoz’a önemli katkılar sağlayan Dr. Demirdere emekliye ayrılma kararıyla ilgili şunları söyledi: “Çalışma hayatımda tam 42 yılı geride bıraktım. 1977 yazında Eczacılık Fakültesi’nde ikinci sınıfa geçmişken, Sandoz Basel’de stajıma başladığım ilk günü dün gibi hatırlıyorum. Sağlık alanında tecrübe kazanmak, her geçen gün yeni şeyler öğrenmek beni çok heyecanlandırmıştı. Bu heyecanımı bir gün bile kaybetmedim. Her günümü ilk günkü heyecan ve çalışma azmiyle yaşadım. Çok çalıştım. Hata yaptım, hatalarımdan ders almayı öğrendim. Yeniden denedim. Denemekten asla vazgeçmedim. Kariyerime katkı sağlayan ve kariyerine katkı sağladığım birçok kıymetli insanla birlikte çalıştım. Bence hayattaki en büyük başarım, yetiştirdiğim insanlardır. Onların başarılarına tanık olmak, benim için büyük gurur. Bu keyifli yolculukta hayatıma dokunan herkese teşekkür ederim. Aynı heyecanla Sandoz Türkiye Genel Müdürlük koltuğunu Sandoz bünyesinde önemli pozisyonlarda görev almış Cengiz Zaim’e devretmekten mutluluk duyuyor ve başarılarının devamını diliyorum. Zaim’in bu göreve atanması, Sandoz’un yetenekleri değerlendiren köklü kültürünün gücünü gösteriyor.”

Cengiz Zaim kimdir? 

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun olan Cengiz Zaim, çalışma hayatına 2004 yılında Eczacıbaşı’nda başladı. 2004-2008 yılları arasında Eczacıbaşı Holding, Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı-Zentiva’da Uluslararası Kurumsal Satış ve İş Geliştirme alanlarında yurt içi ve yurt dışı çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

OTC (Over-The-Counter) alanında ilk satış ve pazarlama liderliği deneyimini 2008-2010 yılları arasında Eczacıbaşı İlaç İş Birimi Müdürü olarak gerçekleştirdi. P&G firmasının lisanslı markalar başta olmak üzere birçok ürününün hastalara ve tüketicilere erişimini sağladı.

2010 yılında Abdi İbrahim’de İş Geliştirme Müdürü olarak göreve başladı. 2012’de Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme Direktörlüğü’ne yükselerek sonrasında Uluslararası Pazarlar İş Birimi’nin Lideri oldu. Şirketin uluslararası hedefleri doğrultusunda ihracatta 50 ülkeye, direkt ülke organizasyonlarıyla 13 ülkeye, dolar bazında ise üç haneli satış rakamlarına ulaşılmasına katkı sağladı. 2018 yılında mevcut görevinin yanında eşzamanlı olarak Cezayir Genel Müdürlüğü görevini de yürüttü.

Zaim, kariyer yolculuğuna 2019 yılında Global İşbirlikleri Ticari Direktörü olarak katıldığı Sandoz İlaç’ta devam etti. Çalışmalarını Avusturya’dan yürüten Zaim, global kilit müşteri yönetimi dahil olmak üzere birçok görev üstlendi. Nisan 2020’de Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme, Portfolyo ve Lansmanlar Direktörlüğü pozisyonuna atanarak görevini Basel’den sürdürdü. Evli ve iki çocuk babası Zaim, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

Kariyeri boyunca hem Türkiye hem de çeşitli ülkelerde üst düzey görevlerde yer alarak, sayıları 800’e varan birçok ekibin stratejik liderliğini üstlenen ve Şubat 2022 itibarıyla Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak görevine başlayan Cengiz Zaim, “Sandoz Türkiye’ye liderlik etmek benim için büyük ayrıcalık olacak. Görevi sektörün duayen isimlerinden Dr. Altan Demirdere’den devralmaksa ayrı bir gurur kaynağı. Sandoz Türkiye olarak herkesin yüksek kaliteli ilaca erişimini sağlama hedefiyle hareket ederek, insanların yaşam kalitesini artıracak ve ömürlerini uzatacak yeni yollar keşfetmek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman odağımız, hastaların kaliteli ilaçlara erişebilmesine öncülük etmek olacak” dedi.