Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Sektöründe Birleşik Krallık Firmaları

Sağlık Sektöründe Birleşik Krallık Firmaları

Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu’nda
BCCT sağlık sektöründeki şirketleri yeni fırsatlarla tanıştırdı

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Departmanı ve Birleşik Krallık Büyükelçiliği ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu”, iki ülkenin medikal sektörü profesyonellerini İstanbul’da bir araya getirdi.

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası-BCCT Ticari Hizmetler Ekibi, iki günlük etkinlik kapsamında, Birleşik Krallık’ dan katılan elliye yakın firma için Türkiye’deki firmalarla ticari işbirliğine yönelik 170 tanesi ikili oturum olmak 250 civarında yüz yüze görüşme organize etti.

İkili görüşmelere Türkiye’den yerli ilaç firmaları, on bir kadar özel hastane grubu şirketi, tanınmış sağlık sigortası şirketleri, resmi kurumlar, genetik, medikal cihaz ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren firmalar ve dijital sağlık firmalarından yetkililer katıldı.

Birleşik Krallık’tan gelen firmalar arasında ise medikal cihaz ve ekipman firmaları, hastane ve hasta güvenliği sunan, dijital sağlık ve yazılım firmaları, genetik ve genom bilimi firmaları, diagnostik, klinik araştırma ve veri çözümleri ve yazılımları sunan firmalar, sağlık turizmi firmaları yer aldı.

Bu firmalardan bir bölümü Türkiye’de kendilerine uygun distribütör arayışında iken, bir bölümü ise, genetik ve genom bilimi alanında araştırma yapan firma ve kurumlar ile ortak iş geliştirme imkanlarını araştırdı. Ürün ve hizmetlerini  tanıtmak isteyen firmaların yanı sıra ilaç üreticileri ile üretim konusunda işbirliği yapmak hedefinde olan firmalar da verimli görüşmeler yaptıklarını ifade ettiler.

Görüşmeler sonunda organizasyon yetkilileri ve firmalar, iki ülke arasındaki çeşitli sektörlerde geliştirilen verimli işbirliklerinin sağlık sektöründe de artarak devam etmesi yönündeki isteklerini dile getirdiler.