Ana Sayfa Eczacılık Sağlık Bakanı eczacılar hariç ilaç sektörüyle buluştu

Sağlık Bakanı eczacılar hariç ilaç sektörüyle buluştu

Türkiye’de İlaç Sıkıntısı Giderilebiliyor mu?

Sağlık Bakanı Koca da ilaç sıkıntısını çözmek için “birinci adım” olarak dile getirdiği Şubat 2023 yerine 15 Aralık 2022 itibariyle sabit döviz kurundaki artış yapılmasının ardından bugün, sektör temsilcileriyle buluşmasını “ikinci adım” olarak açıkladı. İlk adım ardından eczacılar ve hastalar açısından sorun devam ederken Bakan Koca’nın bugünkü ilaç sektörüyle buluşmasına, Türk Eczacıları Birliği (TEB) yönetimini ve Başkanı Arman Üney’i çağırmaması dikkat çekti.

Koca, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS), Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD), Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), Sağlık Ürünleri Derneği (SURDER) ve Ecza Depocuları Derneği (EDD) yöneticileriyle İstanbul’da görüştü. Bu görüşmeye ilişkin Koca, “Sektörün tüm temsilcilerine tek önceliğimizin Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması olduğunu ilettik. Mesajımız net: Vatandaşımız ilaca erişirse hepimiz rahat ederiz” mesajını verdi.

“Üç Adımda Çözüm”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ilaca erişim konusunda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

“İlaç teminindeki zorluğa karşı: 1. Üreticiler için yeni kur düzenlemesi 2. Az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması 3. İlaç hammadde alımının güvenilir şartlara kavuşması ÜÇ ADIMDA ÇÖZÜM. Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz.”