Ana Sayfa Hukuk&Etik Sağlık Alanında Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi TBMM Sağlık Komisyonunda

Sağlık Alanında Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi TBMM Sağlık Komisyonunda

SAĞLIK ALANINDA DÜZENLEMELER İÇEREN KANUN TEKLİFİ TBMM SAĞLIK KOMİSYONUNDA

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, sağlık alanında düzenlemeler içeren İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Komisyon, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplandı.

Toplantının başında usule ilişkin söz alan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, teklifin bazı maddelerinin, Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.

Özellikle meslekten men yaptırımını öngören 36. maddenin, suçların yasallığı ilkesine aykırılık taşıdığını ve yaptırımı uygulayacak kurum açısından da ciddi sorunlar yarattığını söyleyen Kaboğlu, “Ayrıca bir yetki kargaşası bulunmaktadır. Böyle bir yetki, yargı dışında bir birime verilecekse bu konuda uzman olan Türk Tabipleri Birliğine verilmelidir.” dedi.

Bazı CHP ve HDP’li milletvekilleri de düzenlemedeki bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Türkiye’de 20 yıllık AK Parti iktidarları döneminde birçok sessiz devrim gerçekleşmesine rağmen özellikle sağlık sisteminde yaşanan dönüşümün, en başarılı alanlardan biri olarak öne çıktığını söyledi.

Ağız ve diş hastalıklarının, tüm dünyada en sık görülen sağlık sorunlarından olduğunu, Türkiye’de de diş hekimlerine gitme sıklığının düşük olmasının, ağız ve diş sağlığı sorunlarında tedavinin, genellikle hastalığın çok ilerlediği bir dönemde gerçekleşmesine yol açtığını anlatan Düzgün, tedavideki gecikmenin ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığı bozduğunu, sağlığa ayrılan bütçeyi de arttırdığını belirtti.

Düzgün, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nüfusun giderek yaşlanmasının, gelecek yıllarda sağlık hizmetleri sunumunda yaşlı sağlığı konusunu, maliyet ve hizmet sunumu açısından ilk sıralara getirmesinin beklendiğine dikkati çekti.

Düzenlemeyle, özellikle yaşlı sağlığı merkezi ve ağız diş sağlığı merkeziyle ilgili teklifler getirdiklerini aktaran Düzgün, şunları kaydetti:

“Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sözleşmelerinin feshine ilişkin usul ve esaslar, bu kanun teklifinde düzenlenmek istenmektedir. Ayrıca uygulamalarda karşılaşılan sorunların giderilmesi ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bazı düzenlemeler de var. Hekimler ile diğer sağlık meslek mensuplarınca yapılan uygulamalar sebebiyle yargı kararına istinaden idarece ödenen tazminatın devlet üzerinde kalmayarak sigorta şirketleri tarafından karşılanmasını teklif ediyoruz.”

AK Parti’li Düzgün, diş hekimlerinin serbest meslek erbabının yanında çalışabilmesiyle ilgili düzenlemeler içeren 3. madde; ebelerin görev ve tanımları ile eğitim düzeyleriyle ilgili düzenlemeler içeren 6. madde; ilgili kamu ve sözleşmeli personelin yurt içi ve yurt dışında görevlendirilmesine yönelik düzenlemeler içeren 27. madde ile meslekten men cezasıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı 36. maddenin daha detaylı çalışılması gerekçesiyle kanun teklifinden çıkarılması için önerge sunacaklarını ifade etti.

Düzgün, “3, 6, 27. ve 36. maddeleri kanun teklifimizden çıkarıyoruz. Teklif, her bir maddesi üzerinde çalışılarak verildi. Anayasa’ya aykırı olmamasına rağmen biz 4 maddeyi çıkardık, diğer 32 maddeyi burada tartışacağız.” dedi.

Teklifin geneli üzerinde söz alan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, kanun içeriğindeki bazı maddelerin geri çekileceğinin açıklanmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Özellikle 36. maddenin anayasaya aykırı olduğunu savunan Demirtaş, “Hem STK’lerden aldığımız izlenim hem de kendi değerlendirmelerimizde özellikle 36. maddenin hem anayasaya aykırı olduğu hem de rahatsızlık yaratan bir madde olduğunu gördük. Bu maddenin hekimlerin hakkına zarar verici, gasbedici olduğunu düşünüyorduk. Muhalefet olarak geri çekilmesinden memnunuz. 33. maddede aile hekimlerinin talebine yönelik bir revize yapılırsa iyi olur.” diye konuştu.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, kanun teklifini eleştirerek, “Seçime kısa bir süre kala alelacele bir şekilde, sanki hayati bir kanunmuş gibi hareket edilmesi doğru değil. Daha büyük, daha ciddi, toplumu ilgilendiren sorunlar var. Onlar üzerinde değişiklik yapılabilirdi.” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, AK Parti iktidarlarının sağlık politikasını eleştirerek, Türkiye’de sağlık alanında çok büyük sorunlar bulunduğunu savundu. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“14 şehir hastanesine 108 milyar lira gömdünüz. Keşke o paraya 500’er yataklı hastane yapsaydınız, 190 yeni hastane sahibi olacaktık. Yazık değil mi? Bu parada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Ondan sonra pandemi döneminde kronik hastalarla Kovid hastalarının gideceği hastaneleri ayıramadınız. Bu yasa teklifi keşke böyle gelmeseydi, ciddi konuları konuşsaydık. Neden vatandaş randevu alamıyor, neden ilaç bulunmuyor, neden hastanelerde fazla para alınıyor?”

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, sağlık alanında hekimler, eczacılar, diş hekimleri, ebeler, acil servis çalışanları başta olmak üzere hiç kimsenin mutlu olmadığını savunarak, “Sağlıkta mutlu olan tek yer özel hastaneler. Sorun çok. Sorun yasa çıkarmak değil, uygulanabilir bir düzeni getirmektir. Bu nedenle başarısızsınız.” dedi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, henüz maddeler üzerindeki görüşmelere geçilmeden kanun teklifinden 4 maddenin çıkarılmasını eleştirerek, sivil toplum kuruluşlarının da görüşü alınarak ülkenin ihtiyaçlarına yönelik daha isabetli bir kanun teklifinin hazırlanmasının uygun olacağını söyledi.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, bazı milletvekillerinin eleştirilerine cevap verdi.

Sağlıkta dönüşümün AK Parti’nin ilk 10 yıllık döneminde gerçekleştiğini ve başarısını da tüm dünyaya ispat ettiğini belirten Akdağ, sağlıkta dönüşümün devam etmesi gerektiğini söyledi. Akdağ, “Elbette aksayan işler var haklısınız, onları da düzeltmek lazım. Bu kanun da aksayan bazı konuları düzeltmek için getirilmiş. Bir kanun teklifiyle aksayan her şeyi düzeltemeyiz.” dedi.

Sağlık Bakanlığı dönemindeki bazı çalışmaları anlatan Akdağ, “Bir toplantıda muhalefetten bir milletvekilimiz bana ‘Sayın Bakanım bu yaptığınız işler komünist ülkelerde olur ne yaptınız siz?’ demişti. Ben hayatım boyunca sosyal adaletçi bir insan oldum. Hayatım boyunca, bakanlığım süresince kamu hastanelerinin güçlendirilmesini sağladım.” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde bölgelerdeki bazı hastanelerin zarar gördüğü yönündeki değerlendirmelerle ilgili Akdağ, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye sağlık sektörüne sismik izolatörü tanıtan benim. 2012 yılında çıkardığımız bir genelgeyle 100 yataklı hastanelerin hepsinin sismik izolatörlü olarak yapılması zorunluluğu getirildi. Şu anda sismik izolatörlü olarak yapılmış ve bir kısmının inşaatı halen süren 90’ın üzerinde kamu hastanesi var.”

Akdağ, “Önemli olan kamuyu güçlendirmek. Ben hiçbir sektörde özellikle sağlıkta özel sektörün dominant olmasını kabul etmeyen bir insanım. Böyle bir gerçeklik varsa bunu düzeltmemiz gerekir. Sağlıkta dönüşümün ikinci fazıyla ya da başka bir şekilde düzeltilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerin görüşmelerine geçildi.