Ana Sayfa İlaç “Piyasada eksikliği hissedilen ilaçlar olduğunu inkar edemeyiz. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var”

“Piyasada eksikliği hissedilen ilaçlar olduğunu inkar edemeyiz. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var”

Bakan Dr. Fahrettin Koca, “Sağlık Bakanlığı 2023 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Milletimize hayırlı olsun.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin görüş ve eleştirilerini yanıtladı;

Bakan Koca, gerek ilaç etken maddelerinin tedariki ile ilgili küresel arz sorunu, gerekse kur farkı kaynaklı fiyatlama problemi olduğunu belirterek ilaç fiyatlandırmasında baz alınan Euro kuru üzerine görüşünü de aktardı: “Bir başka sorun da kur güncellemesinin dönemsel olarak yılda bir kez, şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu tarih yaklaştıkça stok sorunları baş göstermektedir. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var. Müsterih olunuz. Hastalarımızı biilaç bırakmayız. Sorunu en kısa sürede çözeceğiz. İlaç soran bulacak, sorun arayan bulamayacak”. dedi.

Bakan Koca ayrıca pandemi dönemi aşı ihtiyacı gelişmelerine değinerek; Koca, “Rahmetli Refik Saydam’ın ruhunu şad edecek Hıfzıssıhhayı yeniden inşa ediyoruz. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sını yeni Hıfzıssıhha’da kendimiz üreteceğiz. Ayrıca suçiçeği, hepatit ve kuduz aşılarının teknoloji transferi ile üretileceği üç yeni tesis projemiz ise ihale aşamasında” dedi.