Ana Sayfa İlaç Pfizer Kanserle Savaşmak İçin 43 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Pfizer Kanserle Savaşmak İçin 43 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Pfizer CEO Albert Bourla

Amerikan ilaç firması Pfizer, biyoteknoloji firması Seagen’ı ve ürettiği kanser terapilerini satın almak için 43 milyar dolarlık teklif sundu.

  • Pfizer, Seagen hissesi başına 229 $’a Seagen’i satın alacak ve toplam işletme değeri yaklaşık 43 milyar $ olacak.
  • Önerilen kombinasyon, Pfizer’in Onkolojide lider şirket konumunu güçlendiriyor
  • Seagen’in ilaçları, ileri aşama geliştirme programları ve Antikor-İlaç Konjugatları (ADC’ler) konusundaki öncü uzmanlığı, Pfizer’in Onkoloji portföyünü güçlü bir şekilde tamamlamaktadır.
  • Seagen’in 2030’da riske göre ayarlanmış gelirlere 10 milyar dolardan fazla katkıda bulunması bekleniyor

Pfizer Inc. (NYSE: PFE) ve Seagen Inc. (Nasdaq: SGEN) bugün, Pfizer’in Seagen’i satın alacağı nihai bir birleşme anlaşmasına imza attıklarını duyurdular. 

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Albert Bourla, “Pfizer, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan ve halk sağlığı üzerinde önemli etkisi olan kansere karşı mücadeleyi ilerletmek için mali kaynaklarını kullanıyor” dedi. “Pfizer ve Seagen birlikte, Seagen’in antikor-ilaç konjugatı (ADC) teknolojisinin gücünü Pfizer’in yetenek ve uzmanlığının ölçeği ve gücüyle birleştirerek yeni nesil kanser atılımlarını hızlandırmayı ve hastalara yeni çözümler getirmeyi amaçlıyor Onkoloji, küresel tıpta en büyük büyüme itici gücü olmaya devam ediyor ve bu satın alma, Pfizer’in bu önemli alandaki konumunu güçlendirecek ve Pfizer’in yakın ve uzun vadeli mali hedeflerine ulaşmasına anlamlı bir şekilde katkıda bulunacak.”

Seagen’ın ürettiği ilaçların karmaşık olması, rakiplerinin biyolojik benzerlik taşıyan ve daha ucuz olan ilaçlar geliştirmesini zorlaştırıyor. Bu da Seagen ürünlerinin daha uzun süreliğine karlı olmasını sağlıyor.

Pfizer’ın en çok satan ilaçlarının patent süresinin 2030 yılında dolmasıyla birlikte 17 milyar dolar gelir kaybına uğraması bekleniyor. Firmanın ürettiği COVID-19 aşı ve ilacına olan talep de düşüyor. Bu nedenle Seagen anlaşmasıyla Pfizer’ın tahmini kayıplarının telafi edilmesi amaçlanıyor.