Ana Sayfa İlaç ‘paratiroid adenomu’ hastalığına teşhis konulmasını sağlayan ilaç geliştirildi

‘paratiroid adenomu’ hastalığına teşhis konulmasını sağlayan ilaç geliştirildi

Prof. Dr. Nuriye Özlem Küçük

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde, 2012 yılında Kalkınma Bakanlığı projesiyle RÜAG merkezi kuruldu. Türkiye’de ilk ve tek olan radyoaktif ilaç üretim, araştırma ve geliştirme merkezinde, yeni nesil kanser ilaçları üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Ankara Üniversitesinde Radyoaktif Görüntülemeyi Sağlayan İlaç Üretildi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı ve RÜAG tesisi koordinatörü Prof. Dr. Nuriye Özlem Küçük liderliğindeki ekip, ilk olarak normal görüntüleme cihazlarıyla tespit edilemeyen ‘paratiroid adenom’ hastalığına teşhis konulmasını sağlayan ilaç geliştirdi. Sağlık Bakanlığı’nca ‘Ankükolin’ ismiyle ruhsatlandırılan ilaç 20 Ocak’ta tanıtılırken, Ankara Üniversitesi ilk ilaç ruhsatını bu ilaçla almış oldu.

MEME KANSERİ İÇİN YENİ İLAÇ

Prof. Dr. Nuriye Özlem Küçük liderliğinde çalışmalarını sürdüren ekip, bu kez meme kanserinin erken teşhisinde kullanılacak yeni bir ilaç geliştirdi. ‘Floroestradiol F-18’ isimli ilaç, meme kanserinin erken tanı ve teşhisinin yanında uygulanan tedavinin etkinliğini görmek amacıyla da kullanılacak. Meme kanserinde kullanılan hormon tedavisinin etkinliğinin ya da tümörün yapısının ne kadar değişik veya karışık olduğuna dair görüntüleme yapmayı sağlayan ilaç yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Kısa adı ‘FES’ olan ilaç yakın zamanda Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunulacak. tamamı için kaynağa bknz