Ana Sayfa Manşet OTC’nin İlk Adımı mı?

OTC’nin İlk Adımı mı?

Sağlık Bakanlığı TİTCK web sayfasından reçetesizde satılabilecek ilaç listesini aşağıdaki yazısı ile paylaştı!

WinAlly olarak ? işaretlerimiz:
– Bakanlık yapacağı düzenleme ile bu ilaçların eczane dışına çıkmasına ve direk halka tanıtımına müsaade edecek mi?
müsaade ederse
SGK vatandaşın kendi inisiyatifi marketten alıp kullanacağı ilacı niye geri ödeme listesinde tutsun ki?

“Reçetesiz de satılabilecek ürünlere ilişkin Kurumumuz Bilimsel Komisyonlarınca yapılan etkin madde bazındaki değerlendirme sonucu, ekli listede belirtilen tanımlara uygun ürünlerin statülerinin reçetesiz/reçeteli satılabilecek ürün olarak değiştirilebileceği belirtilmiştir. Ekte listesi bulunan değerlendirmelere ilişkin görüşler 5 Ocak 2018 mesai bitimine kadar ruh[email protected] adresine iletilebilecektir.”

REÇETESİZ İLAÇ STATÜSÜNDE YER ALAN ETKİN MADDELER LİSTESİ

ETKİN MADDE 

KULLANIM YOLU

STATÜSÜİLAVE BİLGİLER/UYARILAR
A-SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA   
A01 Stomatolojik (Ağız) Preparatları
Heksetidin 

 

Gargara

Reçetesiz ilaçMaksimum % 0,1’lik konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 12 yaş altı çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Benzidamin 

 

Pastil, gargara ve çözelti formları

Reçetesiz ilaçAğız ve boğaz ağrılarında maksimum % 0,15 konsantrasyonda sadece pastil, gargara ve çözelti formları reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
*Florür (Sodyum) 

Gargara

Reçetesiz ilaçMaksimum %0,05’lik konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
A02 Asit İle İlişkili Bozuklukların Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Kalsiyum Karbonat 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 750 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 12 yaş altı çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Famotidin 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 20 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. 16 yaş altı çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Ranitidin 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 75 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. 16 yaş altı çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Kombine Alüminyum, Kalsiyum, Magnezyum Preperatları ve kompleksleri 

 

 

Oral

Reçetesiz İlaçKombinasyondaki her bir etkin madde miktarları bu listede belirtilen maksimum yitilikte olmak koşuluyla reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. 16 yaş altı çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
A03 Fonksiyonel Gastrointestinal Sistem Hastalıklarda Kullanılan İlaçlar
*Simetikon/Dimetikon (Erişkin) 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 80 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 12 yaş üstü bireylerde kullanılmalıdır.
*Simetikon/Dimetikon (Pediyatrik) 

 

Oral

Reçetesiz ilaçÇocuklarda kullanımı ile ilgili olarak; uygulama yolu uygunluğuna ve yaş gruplarına göre ürün bazında değerlendirilecektir.
A06 Konstipasyon İçin İlaçlar
Bisakodil 

 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 10 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi; 10 gün süre ile günde 1 adet olacak şekilde olmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Laktitol 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 10 g yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi; 10 gün süre ile günde 1 adet olacak şekilde olmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Laktuloz 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 10 g yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi; 10 gün süre ile günde 1 adet olacak şekilde olmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda reçetesiz kullanılmamalıdır.
Makrogol (Polietilen Glikol 3350) 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 10 g yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi süresi; maksimum 10 gün olmalıdır. 12 yaş ve üzeri bireyler için reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D. DERMATOLOJİK İLAÇLAR
D01 Dermatolojik Mantar Tedavisi
Klotrimazol 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 1 konsantrasyonda krem formunda ve yine maksimum 20 g ambalaj boyutunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Ketokonazol 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 2 konsantrasyonda kepek ve kafa derisi seboreik dermatit tedavisi ya da önlenmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş sadece şampuan formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Sikloproksolamin 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçSadece topikal formlarda deri ve tırnak tedavisinde maksimum % 1 konsantrasyonda ve 500 mg yitilikte  reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Selenyum Sülfit 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaç% 1 konsantrasyonda kepek ve % 2 konsantrasyonda ise kafa derisi seboreik dermatit tedavisi ya da önlenmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş sadece şampuan formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D02 Yumuşatıcı ve Koruyucu İlaçlar
Gayazulen 

Topikal

 Reçetesiz ilaçMaksimum %0.05 konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
 

Üre

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaç 

 

D03 Yara Ülser Tedavisi (Sikatrizan İlaçlar)
*Dekspantenol 

Topikal

Reçetesiz ilaç
*Hiyaluronik Asit 

Topikal

Reçetesiz ilaçYara iyileştirici ve dental kullanımı olanlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D04 Antiprüritikler
Difenhidramin 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 1 konsantrasyonda ve ambalaj boyutu 10 g olması halinde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Dimetinden 

Topikal

Reçetesiz ilaçAmbalaj boyutu 10 g olması halinde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Feniramin 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 1,5 konsantrasyonda ve ambalaj boyutu 10 g olması halinde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Klorfenoksamin 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 1,5 konsantrasyonda ve ambalaj boyutu 10 g olması halinde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D06 Dermatolojik Antibiyotikler ve Kemoterapötikleri
Asiklovir 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 5 konsantrasyonda ve ambalaj boyutunun 2 g’ı geçmemesi koşuluyla reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Pensiklovir 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 1 konsantrasyonda ve ambalaj boyutunun 2 g’ı geçmemesi koşuluyla reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D08 Antiseptik ve Dezenfektan İlaçlar
Alüminyum İçerenler 

Topikal

Reçetesiz ilaç
İhtiyol 

Topikal

Reçetesiz ilaç% 5’in altındaki konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D10 Antiakne Preparatları
*Benzoil Peroksit 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 2,5 konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
D11 Diğer Dermatolojik Preparatlar
Salisilik asit 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçÇocuklarda ve renal veya hepatik yetmezliği olan hastalarda, uzun süreli kullanım salisalizme neden olabileceği için, deri üzerine olan uygulamanın 24 saatlik bir süre için 2 gramın altında kalacak şekilde sınırlandırılması gerekmektedir.
M. KAS İSKELET SİSTEMİ
M01 Antienflamatuar ve Antiromatikler
Ketokonazol 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaç% 1 konsantrasyonda kepek ve % 2 konsantrasyonda ise kafa derisi seboreik dermatit tedavisi ya da önlenmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş sadece şampuan formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
*Çinko Oksit 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçDeride bariyer oluşturmak ve yüzeysel yanık ve yaralar ile cilt lezyonlarının tedavisinde özellikle Hamamelis virginiana bitkisi ile kombine olarak geliştirilmiş formülasyonlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Minoksidil 

Topikal

Reçetesiz ilaçTüm topikal formları reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Propiyonik Asit Türevleri
İbuprofen 

 

 

 

 

Oral

Reçetesiz ilaçSadece ibuprofen etkin maddesini içeren oral tablet formunun maksimum 200 mg yitilikte ve süspansiyon formunun ise maksimum 100 mg/5 ml yitilikte ve 12 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılmak koşulu ile reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Tablet ve kapsül formülasyonlarında ambalaj boyutu; maksimum 12 tablet, süspansiyon formunda ise maksimum 100 ml olmalıdır.
M02 Vücut Yüzeyine Uygulanan Kas-Eklem Ağrısı İlaçları
Topikal Nonsteroid Antienflamatuar
Benzidamin 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 5 konsantrasyonda hazırlanmış sadece topikal formulasyonlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Diklofenak 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum %3 konsantrasyonda  hazırlanmış sadece topikal formulasyonlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Bufeksamak 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum %5 konsantrasyonda  hazırlanmış topikal formulasyonlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
İbuprofen 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum %5 konsantrasyonda ve  ambalaj büyüklüğü 60 g olacak şekilde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Ketoprofen 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 2,5 konsantrasyonda ve ambalaj büyüklüğü 30 g olacak şekilde reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Piroksikam 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçMaksimum % 5 konsantrasyonda ve ambalaj büyüklüğü 30 g’ı geçmeyecek şekilde  reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 12 yaş ve üzerindeki bireylerde maksimum 7 gün süre ile kullanılmalıdır.
Salisilik Asit Türevleri
*Metil Salisilat Kombinasyonları 

 

 

 

Topikal

Reçetesiz ilaçNasır tedavisinde maksimum % 40 konsantrosyonda hazırlanmış çözelti, bant ve yakı formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Diğer
Kafur 

Topikal

Reçetesiz ilaç
Mentol 

Topikal

Reçetesiz ilaç
N. SİNİR SİSTEMİ
N01Anestezi İlaçları
N02 Analjezikler
Parasetamol 

 

 

Tablet, Süspansiyon/Şurup

Reçetesiz ilaçTablet: Maksimum 500 mg yitilikte, 10 tablet ambalaj boyutunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.

Süspansiyon: Maksimum 120 mg/5 mL yitilikte, maksimum100 mL’lik ambalaj boyutunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.

N05 Psikoleptikler
Melatonin 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 5 mg yitilikte reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde saat farkı değişikliklerine bağlı uyku bozukluklarında kullanılmalıdır.
N07 Diğer Sinir Sistemi İlaçları
Nikotin 

 

Sakız

Reçetesiz ilaçBaşlangıç dozu günde 12 adedi geçmemek koşulu ile 2 ve 4 mg lık sakız formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Nikotin 

 

 

Flaster

Reçetesiz ilaçSigarayı bırakmayı desteklemek amacıyla günde 22 mg’ı geçmemek koşulu ile ve tek bir sefer kullanılmak üzere geliştirilen formülasyonlar reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Nikotin 

 

Pastil

Reçetesiz ilaç1 mg ve 2 mg’lık pastil formları reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Günlük maksimum doz 48 mg’ı geçmemelidir. 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
R. SOLUNUM SİSTEMİ
R02 Boğaz Preparatları
Flurbiprofen 

 

 

 

 

Pastil/Gargara

Reçetesiz ilaçPastil; Her bir pastilde 8.75 mg’ı geçmeyecek yitilikte ve maksimum 16 pastil içeren ambalaj boyutunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Maksimum günlük dozun 43 mg olması konusunda hasta bilgilendirilmelidir.

Gargara formunda ise % 0,25 konsantrasyonda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmış olup,  12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.

Amilmetakrezol 

Pastil

Reçetesiz ilaçAğız ve boğazdaki hafif enfeksiyonların tedavisinde sadece pastil formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Diklorobenzil Alkol 

 

Pastil

Reçetesiz ilaçAğız ve boğazdaki hafif enfeksiyonların tedavisinde sadece pastil formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Benzokain 

Pastil

Reçetesiz ilaçSadece ağız ve boğaz enfeksiyonlarında veya lokal irritasyonlarda pastil formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Klorheksidin 

Pastil

Reçetesiz ilaçAğız ve boğazdaki hafif enfeksiyonların tedavisinde sadece pastil formu reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
R05 Soğuk Algınlığı Ve Öksürük İlaçları
Asetilsistein 

 

Oral

Reçetesiz ilaçYetişkinlerde maksimum 200 mg yitilikte ve günde maksimum 200 mg dozda  dozda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Pediyatrik kullanımda ise % 4’lük konsantrasyonda granül formunda geliştirilmiş formulasyonlar kullanım talimatlarındaki kilo doz ilişkisi, kullanım süresi esas alınmak koşuluyla reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Diğer Soğuk Algınlığı İlaçları
Mentol 

İnhaler

Reçetesiz ilaçBuharlaşan merhem formunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Kafur 

İnhaler

Reçetesiz ilaçBuharlaşan merhem formunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
Ökaliptol 

İnhaler

Reçetesiz ilaçBuharlaşan merhem formunda reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
R06 Sistemik Antihistaminikler
Setirizin 

 

 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 1 hafta kullanılması ve günde 10 mg’ı geçmemek koşuluyla 5 mg ve 10 mg’lık dozaj formlarında reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Ambalaj büyüklüğü maksimum 7 tablet olacak şekilde hazırlanmalıdır. 12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Levosetirizin 

 

 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 1 hafta kullanılması ve günde 10 mg’ı geçmemek koşuluyla 5 mg ve 10 mg’lık dozaj formlarında reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Ambalaj büyüklüğü maksimum 7 tablet olacak şekilde hazırlanmalıdır. 12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Loratadin 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 1 hafta kullanılması ve günde 10 mg’ı geçmemek koşuluyla 5 mg ve 10 mg’lık dozaj formlarında reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Ambalaj büyüklüğü maksimum 7 tablet olacak şekilde hazırlanmalıdır. 12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.
Feksofenadin 

 

 

 

Oral

Reçetesiz ilaçMaksimum 1 hafta kullanılması ve günde 10 mg’ı geçmemek koşuluyla 5 mg ve 10 mg’lık dozaj formlarında reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Ambalaj büyüklüğü maksimum 7 tablet olacak şekilde hazırlanmalıdır. 12 yaş ve üzeri bireylerde kullanılmalıdır.

 

Uyarı Notu: *İnsanda kullanıldığında asli fonksiyonunu farmakolojik, immünolojik veya metabolik etkiler ile sağlamayan ürünler bu listede yer almamaktadır.