Ana Sayfa Biyoteknoloji Omicron’a özgü güçlendiricinin daha fazla koruma sağlamayabileceğini öne sürülüyor

Omicron’a özgü güçlendiricinin daha fazla koruma sağlamayabileceğini öne sürülüyor

ABD’de primatlar üzerinde yürütülen yeni bir çalışma, şu anda Omicron varyantını hedef almak için geliştirilen özel Covid-19 aşılarının bir faydası olmayabileceğini öne sürdü. Bilim, insanları hali hazırda corona virüse karşı kullanılan aşıların çapraz bağışıklık yoluyla ciddi hastalığa koruma sağladığını ve özel bir Omicron aşısının daha fazla koruma sağlamadığını açıkladı.

Study suggests Omicron-specific booster may not provide more protection

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Aşı Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan çalışma, orijinal aşı ile güçlendirilmiş hayvanların, Omicron suşuna dayalı olarak güncellenmiş bir güçlendirici alan primatlarda olduğu gibi, akciğerlerde hastalıklara karşı benzer koruma seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. Çalışma Moderna’nın lisanslı aşısı ve Omicron varyantına dayalı bir güçlendirici doz ile yapıldı.

Hayvanlardan alınan kanın incelenmesi, ölçülebilir bağışıklık tepkilerinin çoğunun – örneğin nötralize edici antikor seviyelerindeki artışların – hangi destekleyici aşının verildiğine bakılmaksızın önemli ölçüde farklı olmadığını gösterdi.

Araştırmacılar, “Bu nedenle, bir Omicron takviyesi, mevcut [Moderna] aşı ile yapılan bir takviye ile karşılaştırıldığında daha fazla bağışıklık veya koruma sağlamayabilir” dedi.

Çalışma Cuma günü bir ön baskı sunucusuna gönderildi . Henüz emsal incelemesinden henüz geçmedi. BioRxiv