Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omicron varyantı efsaneleri

Omicron varyantı efsaneleri

DSÖ sayfasından ; Ne yazık ki, Omicron ile ilgili bilgi boşlukları olduğu için, varyant hakkında çok sayıda spekülasyon, varsayım ve yanlış bilginin iletildiğini gördük, bu da bireylerin ve yetkililerin sağlığın korunması için bilinçli kararlar almasını zorlaştırıyor.

Gerçek: Omicron, Delta varyantından daha az şiddetli görünmektedir, ancak hafif olarak görülmemelidir.

Efsane: Omicron sadece hafif hastalığa neden olur.

Bazı ülkeler, popülasyonlarında Omicron’dan kaynaklanan enfeksiyon şiddetinin Delta’ya kıyasla daha düşük olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bu Omicron etkileri çoğunlukla Bölge’de yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde gözlemlenmiştir: şimdiye kadar nispeten daha düşük hastaneye yatış ve ölüm oranı, büyük ölçüde özellikle hassas grupların aşılanması sayesinde olmuştur. Aşılar olmasaydı çok daha fazla insan muhtemelen hastanede olacaktı. 

Gerçek: Omicron, sağlık sistemlerimiz için hala yüksek bir risk oluşturmaktadır.

Efsane: Omicron daha az şiddetli olduğu için daha az hastaneye yatış göreceğiz ve sağlık sistemlerimiz bununla başa çıkabilecek.

Mevcut veriler, Omicron’un Delta’ya kıyasla daha da yüksek bir büyüme-yayılma avantajına sahip olduğunu gösteriyor. Bir Omicron enfeksiyonu Delta ile karşılaştırıldığında daha az şiddetli olsa bile, vakalardaki hızlı artış hastaneye yatışlarda artışa neden olacak ve sağlık sistemleri üzerinde hem COVID-19 hem de diğer hastalık türlerine sahip hastaların tedavisi için baskı oluşturacaktır.

Gerçek: Aşılar, Omicron’a karşı mevcut en iyi korumayı sağlar.

Efsane: Aşılar Omicron’a karşı çalışmaz.

Aşılama, vücudun virüse karşı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, bu da bizi yalnızca Omicron dahil olmak üzere şu anda dolaşımda olan varyantlardan korumakla kalmaz, aynı zamanda COVID-19’un gelecekteki mutasyonları nedeniyle ciddi hastalıklardan koruma sağlaması muhtemeldir.

Gerçek: Omicron’a karşı en fazla risk, aşılanmamış kişilerdir.

Efsane: Aşılanmamış insanlar Omicron’dan ciddi şekilde hastalanmazlar.

Omicron ile en iyisini ummak gerçekten akıllıca değil, çünkü varyant aşısız insanları bulacaktır. Yeni COVID-19 enfeksiyonlarının çokluğu, Omicron’un baskın varyant haline geldiği ülkelerde daha fazla hastaneye yatışa yol açıyor ve hastane tedavisine ihtiyaç duyanların çoğu aşılanmamış kişilerden oluşuyor. COVID-19 bulaşmasını kesintiye uğratacak önlemlerin olmadığı durumlarda, Omicron varyantı benzeri görülmemiş bir hızla yayılacak ve tıpkı Delta dalgasında olduğu gibi en çok aşısız olanlar etkilenecektir.

Gerçek: Omicron, soğuk algınlığından çok daha tehlikelidir.

Efsane: Omicron tıpkı soğuk algınlığı gibidir.

Omicron soğuk algınlığı gibi değildir çünkü sizi hastaneye götürmesi soğuk algınlığından daha fazladır. Omicron varyantı ile enfekte olan kişilerin hastaneye kaldırıldığını ve bunun sonucunda bazı kişilerin zaten öldüğünü gördük. Ayrıca, Omicron’dan enfekte olan ve iyileşen kişilerin de Uzun COVID maruziyeti koşulları geliştirme riski altında olmaları beklenmektedir.

Gerçek: Omicron, daha önce COVID-19 geçirmiş kişileri yeniden enfekte edebilir.

Efsane: Önceki enfeksiyon, Omicron’dan bağışıklık sağlar.

Daha önce COVID-19 geçirdiyseniz, yine de aşı olmalısınız, çünkü ciddi şekilde hastalanma, virüsü başkalarına bulaştırma veya Uzun COVID geliştirme riskiyle birlikte Omicron’dan yeniden enfeksiyon bulaşması hala mümkündür.

Gerçek: Güçlendirici-Rapel doz aşılar, Omicron ve diğer tüm COVID-19 türevlerinden kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı korumayı artırmada etkilidir.

Efsane: Güçlendiriciler, Omicron’dan kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı etkisizdir.

Grip aşısı gibi diğer birçok aşıda olduğu gibi COVID-19 aşılarının etkinliği zamanla azalır, bu nedenle size bir güçlendirici aşı teklif edilirse, onu uygulatın. Bu, Omicron ve diğer COVID-19 türevlerinden kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı korumanızı tam anlamıyla artıracaktır. Bu tavsiye, 60 yaşın üzerindekiler ve altta yatan sağlık sorunları olan ve enfeksiyon nedeniyle ciddi şekilde hastalanma riski en yüksek olan kişiler gibi risk altındaki gruplardaki kişiler için özellikle önemlidir. Sağlık çalışanları, virüse maruz kalma riskinin yüksek olması ve ilgilendikleri savunmasız insanlara bulaştırma tehlikesi nedeniyle de destekleyici aşı yaptırmalıdır.

Gerçek: Maske takmak, Omicron enfeksiyonunu ve yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için etkili bir koruyucu önlemdir.

Efsane: Yüz maskeleri, içlerindeki boşluklar virüsten daha büyük olduğu için Omicron’a karşı işe yaramaz.

Şimdiye kadar sahip olduğumuz kanıtlara dayanarak, Delta varyantına karşı çalışan tüm önleyici tedbirler Omicron’a karşı etkili olmaya devam ediyor – buna maske takma da dahildir. 

Gerçek: Salgının sonu henüz ufukta görünmüyor.

Efsane: Omicron daha az şiddetli olduğundan, pandeminin sonuna yaklaşıyoruz.

Salgını sona erdirmek için hala biraz yolumuz olduğunu kabul etmek önemlidir. Şu anda Bölge genelinde daha az hastaneye yatış ve ölüm bildiriyor olsak da, COVID-19 vakalarında büyük bir artışla karşı karşıyayız. 

Omicron’un baskın varyant haline geldiği veya hakim olduğu ülkelerde, COVID-19 vakalarının her 1,5 ila 3 günde bir ikiye katlandığını ve bunun sonucunda hastaneye yatışların hızla arttığını görüyoruz.

Bu nedenle gardımızı düşürmeyi göze alamayız. Nerede yaşadığınıza veya yaşınıza bakılmaksızın, sıra size geldiğinde tam bir kurs ve teklif edilirse ek doz ile aşı olmanız ve hem kendinizi hem de başkalarını korumak için diğer tüm önleyici tedbirleri almaya devam etmeniz gerekir.

Pandemiyi sona erdirmek için çok daha yüksek aşı seviyelerine ulaşmamızı gerektiriyor. 

Ek olarak, yanlış bilgi ve dezenformasyon, güvensizliği körükler. Bu, sağlığı ve yaşamları riske atar; bilime, kurumlara ve sağlık sistemlerine olan güveni sarsar; ve pandemiye yanıtı engeller. Yanlış bilgi ve dezenformasyon kanıta dayalı bilimle çatıştığında, başka bir kişinin sağlığını korumak için doğru kararlar vermesi engellenir.