Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ocaklı gaz, Astım ilişkisi!

Ocaklı gaz, Astım ilişkisi!

ABD gazlı ocakları yasaklamaya hazırlanıyor

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu, çocukluk çağı astımıyla ilişkili olduğu belirlenen gazlı ocakları yasaklamayı düşünüyor. Kurum üyesi Richard Trumpka Jr. dün Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Her seçenek masada. Güvenli hale getirilemeyen ürünler yasaklanabilir” dedi. / independent

International Journal of Environmental Research and Public Health adlı hakemli bilimsel dergide Aralık 2022’de yayımlanan araştırma evlerde gazlı ocak tehlikesini gözler önüne sermişti.

Population Attributable Fraction of Gas Stoves and Childhood Asthma in the United States

Bulgular, çocukluk döneminde görülen astım vakalarının yaklaşık yüzde 12’sinin kapalı alanda gazlı ocakta yemek pişirilmesiyle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırmanın başyazarı olan veri bilimci Talor Gruenwald, “ABD’de yaklaşık 650 bin çocuk gazlı ocaklara maruz kalmasaydı astım hastası olmayacaklardı” demişti.

Gruenwald, pasif içicilikten kaynaklanan astım riskinin de benzer olduğuna işaret ederek “Gazla çalışan bir ocağı kullanmak, evinizde sigara içen birinin yaşamasına çok benzer” ifadesini kullanmıştı.

Ocak 2022’de yapılan bir çalışma da bu tür ocakların nitrojendioksit, karbonmonoksit ve ince partikül madde yaydığını göstermişti.

ABD’li bir grup senatör, Aralık 2022’de ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu Başkanı Alexander Hoehn-Saric’e gönderdikleri mektupta gazlı ocak tehlikesine dikkat çekmiş ve harekete geçilmesini istemişti.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm gibi çok sayıda ABD’li yetkili uzun süredir evlerde elektrikli ya da indüksiyonlu ocak kullanmasını istiyor.tamamı için kaynağa bknz