Ana Sayfa İlaç Obezite ve diyabet ilacı hayvan deneylerini geçti

Obezite ve diyabet ilacı hayvan deneylerini geçti

Araştırmacılar ilkbaharda insanlarda klinik deneylere başlamayı planlıyorlar.

Pill acts like a sieve to slow digestion and halt obesity

Trial in mice boosts hopes of use for diabetes and weight loss
Obezite, tip II diyabetin önemli bir tetikleyicisidir ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında 500 milyondan fazla insanın bu bozukluklardan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir ve insidans son 10 yılda önemli ölçüde artmaktadır.

Şu anda her iki hastalık için kesin bir tedavi yoktur ve komplikasyonlar arasında ciddi kardiyovasküler sorunlar, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, körlük ve hatta uzuvların kaybı ve bozuklukların sonraki aşamalarında ölüm sayılabilir. İnsülin, enerji homeostazında önemli bir düzenleyicidir, ancak bu bozukluklarda insülin sinyali normalde ciddi şekilde bozulur. Bu nedenle, bu hastalıkları iyileştirmenin yeni yollarını bulmak için periferik dokularda enerji taşınmasını uyaran fonksiyonel insülinden bağımsız mekanizmaların tanımlanmasına büyük ilgi vardır.

Sempatik sinirlerin aktivasyonunun ve norepinefrin salınımının ve adrenerjik reseptörlerin aktivasyonunun, kahverengi yağ ve iskelet kasında glikoz alımını artıran insülinden bağımsız bir mekanizmaya yol açtığını bulduk. Amacımız, bu yeni mekanizmaları ve bu mekanizmaların obezite ve tip II diyabetle mücadelede kullanılıp kullanılamayacağını anlamaktır.

Bengtsson, diyabet ve obezite ile mücadele etmek için yeni yollara ihtiyaç olduğunu da belirtiyor: “Gıda çok işlenir ve bağırsakta çok hızlı bozulur. Bu neden kötü? Kanda yüksek kan şekeri ve lipid seviyelerine yol açar ve yüksek glikoz zirvesi görülür. Yaptığımız şey, bağırsaktaki gıdanın bozulma hızını yavaşlatmak.” Obez fareler üzerinde yapılan deneyler, parçacıkları yemekle birlikte yutmanın, gıda etkinliğinde yüzde 33’lük bir azalmaya yol açtığını ve kemirgenlerin kilo vermesini sağladığını gösteriyor. İnsanlarda yapılan küçük çalışmalar da prediyabetin yönetilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ATROGI

Atrogi’nin çözümü, tip 2 diyabet hastalarında işlevsiz insülin yolunu atlatarak vücuttaki tam işlevli ve sağlıklı sistemlere odaklanır. Sonuç, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi ve yıkıcı ikincil hastalık riskinin azalmasıdır.