Ana Sayfa İlaç Novartis, Sandoz’u %100 bölünme yoluyla bağımsız, halka açık bir şirket haline getirecek

Novartis, Sandoz’u %100 bölünme yoluyla bağımsız, halka açık bir şirket haline getirecek

Dr. Vasant Narasimhan Novartis CEO

Novartis, Sandoz işini %100 bölünme yoluyla bağımsız bir şirket yaratmak için ayırma niyetini duyurdu

  • Sandoz stratejik incelemesi, Sandoz’un %100 bölünme yoluyla ayrılmasının hissedarların yararına olduğu sonucuna varıyor ve Avrupa’nın 1 numaralı jenerik ilaç şirketini ve biyobenzerlerde dünya liderini ve daha odaklı Novartis’i yaratıyor.
  • Planlanan %100 bölünme, Novartis hissedarlarının hem Sandoz hem de Novartis Innovative Medicines’in potansiyel geleceğine tam olarak katılmasını sağlayacak.

Hem Yenilikçi İlaçlar hem de Sandoz işletmeleri için, bölünme, daha fazla odaklanmayı ve bağımsız büyüme stratejilerini takip etme becerisini mümkün kılacaktır.

Novartis, daha güçlü bir finansal profile ve iyileştirilmiş sermaye getirisine sahip odaklı, yenilikçi bir ilaç şirketi olmayı hedeflemektedir.

Novartis CEO’su Vas Narasimhan MD şunları söyledi: “Novartis için Sandoz’un ayrılması, beş temel terapötik alanda derinliği ve teknoloji platformlarında gücü olan odaklı, yenilikçi bir ilaç şirketi kurma stratejimizi daha da destekleyecektir. Buna ek olarak, her iki şirket de sermaye ve kaynak tahsisine öncelik vererek, ayrı sermaye yapısı politikaları uygulayarak ve kendi iş ihtiyaçlarına yönelik yönetim odağını artırarak hissedarları için değer yaratmayı en üst düzeye çıkarmaya odaklanabilecektir.” tamamı için kaynağa bknz