Ana Sayfa Tıp&Sağlık Norveç ve Finlandiya Son Yılların En Büyük Kuş Gribi Salgını Altında

Norveç ve Finlandiya Son Yılların En Büyük Kuş Gribi Salgını Altında

Yetkililer Norveç ve Finlandiya’da martılar ve diğer bazı türlerin rekor düzeyde ölümlerine neden olan ve bu sebeple bazı bölgelere yönelik seyahat yasakları da getirilen düzeyde bir kuş gribi salgınıyla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Yaygın olarak kuş gribi olarak adlandırılan Avian influenza son yıllarda tüm Avrupa’da yayılmış durumda. Salgın Mayıs ve Haziran aylarında sadece Fransa’daki çiftliklerde milyonlarca kanatlı hayvanın itlaf edilmesine yol açarken kümes hayvanı eti ve yumurta arzını etkiliyor.

Norveç’in Finnmark bölgesinin bir parçası olan Kuzey Kutbu kasabası Vadso’daki yetkililer, bölgede 10 binden fazla ölü kuş topladıklarını ve Norveç Gıda Güvenliği Kurumu’nun Perşembe günü üç doğa koruma alanını kapsayan bir seyahat yasağı getirdiğini açıkladı.

Norveç Gıda Güvenliği Kurumu yetkilisi Ole-Herman Tronerud yaptığı açıklamada, “Bu yıl farklı noktalarda gördüğümüz salgın önceki yıllarda gördüğümüzden çok daha büyük bir durumda” dedi.

H5N1 virüsü olarak adlandırılan kuş gribi uzun yıllardır kanatlı hayvanlar arasında yayılıyor. Salgın nadiren kediler, vizon ve su samuru gibi memelilerde de görülüyor.

Norveç’e komşu Finlandiya’da bu yıl kuş gribinin yoğun olarak görüldüğü öte yandan ülkedeki 20 kürk çiftliğinden 12’sindeki hayvanlarda da H5N1 virüsüne rastlandığı açıklandı.

Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, salgının özellikle martılar arasında yaygın olduğu ve onlar tarafından yayıldığının tespit edildiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı kurumlar da salgının küresel bir tehdit haline gelebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Mevcut virüsün kolayca insanlara da bulaşabilen bir forma dönebileceği hatırlatması yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü mevcut durumda salgının insanlara yayılma ihtimali düşük görünse de memeli hayvanlara bulaşmaya başladığına dair raporların dikkatle takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.