Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mevcut aşılar, Omicron’un yeni varyantlarından ne kadar koruyor?

Mevcut aşılar, Omicron’un yeni varyantlarından ne kadar koruyor?

Aşılar yeni varyantlara karşı ne kadar etkili

Vaka sayılarındaki artışla birlikte Covid-19 aşıları yeniden gündemde… Peki önceki varyantlarda etkili olduğu söylenen aşılar, Omicron’un yeni varyantlarından ne kadar koruyor? İşte Prof. Dr. Çıragil’in yanıtı:

Yoğun bakımlara yatışlarda artış olabilir

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dalganın sönümlenmeye başlamasıyla birlikte önlemler/kısıtlamalar kaldırıldı ve bugün yeni bir dalga ile karşı karşıya kaldık. Geçen yaza benzer bir durumda olduğumuz artık çok açık; üstelik bu sefer devam eden Covid-19 dalgasında, Omicron varyantının alt soyları olan özellikle BA.4 ve BA.5’in daha önce dolaşan virüslere göre bulaşının daha hızlı olduğunu biliyoruz. Artan vakalarla birlikte, sonbahar ve kış aylarında okullar açıldıkça, insanlar tatilden döndükçe ve soğuk havaların başlamasıyla birlikte, iç mekanlarda sosyal hareketlilik daha da artacaktır. Bu durum maske takılması gibi önlemlerin de uygulamadan kalkması nedeniyle, Covid-19’a bağlı hastaneye ve yoğun bakım ünitelerinde yatışlarda da bir artışa neden olabilir. Son dalga ile birlikte Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış oranları iki katına çıkarken, yoğun bakım ünitesi başvuruları şimdiye kadar nispeten düşük kaldı. Bununla birlikte, daha yaşlı gruplardaki enfeksiyon oranları artmaya devam ederken, Avrupa’da hâlâ her hafta 3 bine yakın kişinin Covid-19’dan yaşamını kaybettiği bildirilmekte.

BA.4 ve BA.5’ten korur mu?

Geç olmadan önlem alınmalı

Vakalardaki artış yakın geçmişin bir resmini çizmekte. Ancak geleceğe bakmak ve geleceğe hazırlanmak çok daha zor olmakla birlikte, gerekli düzenlemelerin uygulanmaya girmesi ve önlemlerin alınması gerekir. Harekete geçmek için sonbaharı beklemek çok geç olabilir. Bu amaçla DSÖ, gelecek enfeksiyon dalgalarına hazırlanmaya yardımcı olmak için Covid-19 ve diğer solunum yolu virüsleri için sonbahar/kış stratejisini yayınladı. Bu kapsamda; n Aşı takviminin tamamlanarak hatırlatma dozlarının yapılması, n Bağışıklığı baskılanmış kişilere ve bunların yakın temaslılarına ikinci bir hatırlatma dozu uygulanması ve belirli risk altındaki gruplara son dozlarından en az 3 ay sonra ikinci bir rapel verilmesinin düşünülmesi; n Kapalı mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takılmasının teşvik edilmesi; n Kalabalık ortamların ve kamusal alanların (okullar, ofisler ve toplu taşıma gibi) havalandırılmasının uygulanması önerilmektedir. tamamı için kaynağa bknz