Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Meta ve Türk Kızılay Kan Bağışı uygulaması kullanıma açıldı

Meta ve Türk Kızılay Kan Bağışı uygulaması kullanıma açıldı

Meta ve Türk Kızılay, bugün gerçekleştirilen lansman etkinliğinde, insanların bulundukları bölgedeki kan bankalarına bağış olanakları ile ilgili bildirimler almalarını ve bağışçı olarak kaydolmalarını sağlayan Kan Bağışı aracını resmi olarak Türkiye’de de kullanıma sunulduğunu duyurdu. Kan Bağış aracı Türk Kızılay’a bağlı Bölgesel Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasına alternatif bir yol sunarak gönüllü kan bağışlarının artmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Meta tarafından 2017 yılında kullanıma sunulduğundan beri dünya çapında 145 milyondan fazla Facebook kullanıcısı tarafından kullanılan Kan Bağış aracı, kan bağışı yapmak isteyen kişilerle kan bankalarını bir araya getiriyor ve Facebook kullanıcıları arasında gönüllü kan bağışı olanaklarına dair farkındalık oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, kan bankalarının kan bağışı ihtiyaçları hakkında paylaşımda bulunmasını da kolaylaştırıyor.

Birçok ülke yeterli gönüllü kan bağışı yapılmadığı için ihtiyacı olan kanı bulmakta zorlanırken, çeşitli veriler Meta’nın sunduğu kan bağış aracının birçok ülkede kan bağışı kararlarını etkilediğini gösteriyor. Örneğin ABD’de Kan Bağış aracının kullanıma sunulmasının ardından iki ay içerisinde, Facebook’un kan bağışı özelliği, ABD’de daha önce kan bağışlamamış olan bağışçılardan gelen bağışları %19 oranında artırdı. Birleşik Krallık’ta ve Finlandiya’da sırasıyla 450 bin ve 20 binden fazla Facebook kullanıcısı kan bağışı merkezlerinden bildirimler alabilmek için kayıt yaptırdı.

Lansman etkinliğinde konuşan Meta Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Kojo Boakye, “Meta olarak dünyanın farklı yerlerinde kan bulunamadığında kullanıcılarımızın ve kan bankalarının, değer verdikleri insanlar için kan bağışı istemek için Facebook’a yöneldiğini gördük. Dünyanın her yerinden insanlara ulaşabilen platformumuzu, gönüllü bağışlara ilham verecek ve insanların birbiriyle bağlantı kurabilecekleri bir yer haline getirerek insanların güvenli kan elde etmesine yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğimizi fark ettik ve 2017’de kullanıma açılan bir kan bağışı özelliğini hayata geçirdik. Bugün Türkiye’de de kullanıma sunduğumuz bu özellik sayesinde, yerel kan bankaları ile daha fazla insan arasında bağlantı sağlamak ve kan eksikliğinin azaltılmasına yardımcı olmak için önemli bir katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Kan Bağış aracı nasıl kullanılabilir?

  • 18-65 yaş arasındaki Facebook kullanıcıları, ürün kullanıma açılır açılmaz platforma kaydolabilecek ve kan bağışı ile ilgili güncellemeleri almaya başlayabilecek.

  • Kullanıcıların kan bağışında bulunup bulunamayacağı yaş, sağlık durumu, cinsel geçmiş ve diğer faktörlere bağlı olarak belirlenecek.

  • Koşulları sağlayan kullanıcılar, Kan Bağış aracı ile yakınlarında kan bağışına ihtiyaç duyan kan bankaları hakkında bilgilendirilecek ve haber akışlarında karşılaşacakları bildirimler ile kan bağışı yapmaları konusunda teşvik edilecek.

  • Kullanıcılar uygulama sayesinde kan bağışı ile ilgili hatırlatmalar koyabilecek, aile ve arkadaşlarını kan bağışında bulunmaya davet edebilecek.