Ana Sayfa Görüşler “Meme Kanseri Tedavisi Multidisipliner Bir Yaklaşımla Gerçekleştirilir”

“Meme Kanseri Tedavisi Multidisipliner Bir Yaklaşımla Gerçekleştirilir”

Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Özlem Er

W- Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er’in “Pembe Ay”içinde meme kanseri özelinde görüşlerini almaya devam ediyoruz. Yapay zekâdan teşhis ve tedavide destek alınıyor mu yoksa yakın gelecek için mi beklenti var?

Ö.E.- Meme kanserli hastaların teşhis ve tedavisinde yapay zeka (YZ) teknolojileri kullanılmaya başlanmıştı. YZ, mamografi ve diğer görüntüleme tekniklerini analiz ederek lezyonları saptama ve sınıflandırma konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca, hastalığın evresini belirleme, tedavi planlaması ve takip süreçlerinde de kullanılabilir.

 

Yapay zeka destekli teşhis ve tedavi yöntemleri, hekimlerin doğru ve hızlı bir şekilde veri analizi yapmasına yardımcı olabilir. Bu, hastaların daha etkili bir şekilde tedavi edilmesine olanak tanır.

Yakın gelecekte, yapay zeka teknolojisinin bu alandaki rolünün daha da artması beklenmektedir. Araştırmalar ve teknolojik gelişmeler devam ediyor ve bu alanda yeni uygulamaların ve iyileştirmelerin gelmesi muhtemeldir. Yapay zeka, meme kanseri teşhisi ve tedavisi konusunda önemli bir destek aracı olabilir, ancak her zaman bir hekimin klinik değerlendirmesi ve kararıyla birlikte kullanılmalıdır.

W- Tedavi başarı oranlarımız nedir?

Ö.E.- Meme kanseri tedavi başarı oranları birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında kanserin evresi, türü, genetik özellikleri, hastanın yaş ve genel sağlık durumu, tedaviye yanıt ve uygulanan tedavi planı yer alır. Tedavi başarı oranları ülkeden ülkeye, hastaneden hastaneye ve hastalar arasında da farklılık gösterebilir.

Erken evre meme kanserleri tedavi edildiğinde %90’ın üzerinde, yüksek başarı oranlarına sahiptir.

Metastatik meme kanserleri daha agresif ilerleyebilir. Yeni tedavi seçenekleri ve gelişen tıbbi teknolojilerle birlikte tedavi başarı oranları artmıştır.

Sonuç olarak, meme kanserli hastaların tedavi başarı oranları hastalığın spesifik durumuna bağlıdır ve her hasta farklıdır. Bu nedenle, tedavi başarı oranları hakkında en güncel ve kesin bilgilere medikal onkoloğunuzla konuşarak ulaşabilirsiniz.

W- Ülkemizdeki tedavi imkânlari Avrupa ve Amerika’daki imkânlar ile benzer midir, farklar varsa nelerdir?

Ö.E.- Türkiye’deki meme kanseri tedavi imkanları, Avrupa ve Amerika’daki imkanlarla karşılaştırıldığında belirli benzerlikler ve farklılıklar gösterebilir.

Türkiye, Avrupa ve Amerika’da temel meme kanseri tedavi yöntemleri benzerdir. Bunlar arasında cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi ve hedefe yönelik tedaviler bulunur. Yine her üç bölgede de “. Cerrahlar, medikal onkologlar, radyasyon onkologları, patologlar ve diğer uzmanlar bir araya gelerek tedavi planını oluştururlar. Yeni nesil hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi gibi tedavi seçenekleri, Türkiye, Avrupa ve Amerika’da kullanılmaktadır.

Farklılıklar ise Avrupa ve Amerika’daki bazı merkezlerde daha farklı teknolojik altyapı ve farklı teknolojik cihazlar bulunabilir. Bunun yanı sıra bazı özel tedavi seçenekleri veya ilaçlar belirli ülkelerde daha yaygın olabilir. Bu, ilaç onay süreçleri ve sağlık sistemlerinin farklılıklarından kaynaklanabilir. Klinik çalışmalara katılım seviyeleri ülkeden ülkeye değişebilir. Amerika’da klinik çalışmalara katılım oranları genellikle daha yüksek olabilir. Ancak son zamanlarda Türkiye’de de klinik çalışmalara ağrılık verilmiş ve daha fazla sayıda onkolog ve hasta klinik çalışmalara katılmaya başlamıştır. Sağlık sigortası ve tedavi maliyetleri ülkeden ülkeye değişir. Amerika’da sağlık hizmetleri genellikle daha yüksek maliyetlidir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, meme kanseri tedavisinin her hasta için bireysel bir plana dayanmasıdır. Her hasta için en uygun tedavi planı, hastanın tıbbi durumu, tümörün özellikleri ve diğer faktörlere bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle, meme kanseri tedavi seçenekleri hakkında en güncel ve doğru bilgilere ulaşmak için, tedavinizi yöneten uzmana danışmanız önemlidir.

W-Meme kanseri olan hastalarını yönlendirdiğiniz, bilgilendirme ve destek grupları var mıdır?

Ö.E.- Evet, Türkiye’de meme kanseri olan hastalar için çeşitli yönlendirme, bilgilendirme ve destek grupları bulunmaktadır. Bu gruplar, hastaların bir araya gelerek deneyimlerini paylaşmalarına, bilgi alışverişi yapmalarına ve duygusal destek almalarına olanak tanır. Ayrıca, bu gruplar hastaların ve yakınlarının daha iyi bilgilendirilmesini ve doğru kaynaklara yönlendirilmesini sağlayabilir.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği: https://www.kanser.org  web sayfasından meme kanseri hastaları bilgiye ulaşabilir.

W-Meme kanserinden korunmada ve tedavisinde fitokimyasallarin yeri var midir?

Ö.E.- Meme kanserinden korunmada ve tedavisinde fitokimyasalların önemli bir rolü olabilir. Fitokimyasallar bitkilerde bulunan doğal kimyasal bileşiklerdir ve antioksidan, anti-inflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olabilirler. Bu bileşikler, meyve, sebze, tahıllar, ve diğer bitkisel kaynaklarda bulunur. Ancak fitokimyasal kullanımı mutlaka medikal onkolog kontrolünde olmalıdır. Hormon duyarlı olabilen veya karaciğerden metabolize olan bazı fitokimyasallar yarar yerine zarar verebilir.

W-Meme kanseri tedavisi esnasında ve sonrasında özellikle beslenme nasıl olmalı ve hasta nelere dikkat etmeli?

Ö.E.- Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında dengeli bir beslenme, hastanın iyileşme sürecini destekleyebilir ve genel sağlık durumunu güçlendirebilir. Burada önemli olan nokta sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Bol miktarda sebze, meyve, lifli gıdalar ve düşük yağlı, proteinden zengin içerikli Akdeniz tipi beslenme günümüzde geçerliliği kanıtlanmış bir beslenme şeklidir. Tedavi sırasında protein alımı doku onarımı için önemlidir. Protein kaynakları arasında tavuk, balık, kırmızı et, yumurta, baklagiller ve süt ürünleri bulunur. Renkli meyve ve sebzeler, antioksidanlar açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Tedavi sırasında vücut sıvı kaybı artabilir, bu nedenle yeterli su içmek önemlidir.  Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve balık, kemik sağlığı için önemlidir.

Hastalarımızın dikkat etmesi gereken önerilerimiz: Sağlıklı kiloda olmak, düzenli egzersiz yapmak, alkol ve sigara kullanımından kaçınmaktır.

Beslenme planınızı belirlerken, tedavi süreci ve bireysel ihtiyaçlarınız dikkate alınmalıdır. Medikal onkoloğunuz veya bir beslenme uzmanının rehberliği önemlidir.

W- “Asparagin diyeti” veya farklı önerileriniz olmakta mıdır?

Ö.E.- Asparagin, bir amino asittir ve vücut için önemli bir besin maddesidir. Ancak, tek başına bir besin ögesi olarak vurgulanması veya bir diyet planının merkezi yapılması uygun bir yaklaşım değildir.

Genel olarak, dengeli ve çeşitli bir diyet, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini almasını sağlar. Bu, protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve diğer besin ögelerini içerir. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, protein kaynakları ve sağlıklı yağlar içeren bir beslenme planı genellikle önerilen bir yaklaşımdır.

Herhangi bir diyet planı veya beslenme önerisi almadan önce medikal onkoloğunuz veya bir beslenme uzmanı ile görüşmek önemlidir.

Wİnternet ve sosyal medyadaki paylaşımlar hasta yönetiminizde sıkıntılar oluşturmakta mıdır?

Ö.E.-Meme kanseri ile ilgilenen kişilerin internet ve sosyal medyadaki paylaşımları, hasta yönetiminde bazı zorluklara neden olabilir. Bilgi kirliliği, doğrulanmamış veya yanıltıcı bilgilerle karşılaşma riski vardır. Bu, hastaların gerçek ve doğru bilgilere ulaşmasını zorlaştırabilir. Hastalar, internette okudukları veya sosyal medyadaki deneyimleri üzerine kendi tedavi kararlarını şekillendirebilir. Bu, doğru bir klinik değerlendirme ve doktorun önerileri yerine geçmemelidir. Olumsuz veya korkutucu içerikler, hastaları kaygılandırabilir veya moralini bozabilir. Bu nedenle, meme kanseri hastalarının veya yakınlarının, doğrulanmış ve güvenilir kaynaklardan bilgi almasını öneririm. Herhangi bir tedavi kararı verilmeden önce bir doktora danışmak, en sağlıklı ve güvenli yaklaşımdır.

 

99 yıldır ışıldayan, milletimizin geleceğini aydınlatan Cumhuriyetimizin ilelebet yaşamasını diliyor, Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyorum.

 

 

 

 

 

W-Kıymetli Hocam değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür eder, kalben başarılar dileriz.

 

“Ülkemizde Dünya Ortalamasına Göre Daha Genç Yaşlarda Görülmektedir”