Ana Sayfa Biyoteknoloji Manyetik Jel, Cilt Hücrelerini Çalıştırarak Yara İyileşme Oranını Üç Katına Çıkarır

Manyetik Jel, Cilt Hücrelerini Çalıştırarak Yara İyileşme Oranını Üç Katına Çıkarır

Şeker hastalarının sıklıkla ayaklarında geliştirdiği kronik cilt ülserlerinin iyileşmesi çok yavaştır, bazen ciddi şekilde enfeksiyon kapacak ve ayağın kesilmesini gerektirecek noktaya kadar iyileşebilir. Yeni bir manyetik jelin, bu tür yaraların iyileşme hızını üç katına çıkardı. Bunun olmasını engellemeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder

Diyabetik ayak ülseri olan insanlara genellikle yaralanmaya fazla ağırlık vermemeleri söylenir, çünkü bunu yapmak kırılgan yeni cilt hücrelerini öldürecek ve dolayısıyla iyileşme sürecini engelleyecektir. Bununla birlikte, cildin bazı mekanik uyarılması, yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder ve bu da yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Bu durum biraz çelişkili ve Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının özel hidrojeli yaratmasının nedeni de bu.

Bir bandaj üzerinde doğrudan yaraya uygulanan malzeme, iki tür FDA onaylı cilt hücresinin yanı sıra küçük manyetik parçacıklar içerir: Cilt onarımında önemli bir rol oynayan keratinositler ve ciltte bağ dokusu oluşturan fibroblastlar.

Yara bölgesi, harici bir cihaz tarafından oluşturulan dinamik bir manyetik alana maruz kaldığında, manyetik parçacıklar, hücreleri kendileriyle birlikte hareket ettirerek, çok kuvvetli olmayan hareket ederek yanıt verir. Bu hücreler hastanın kendi cilt hücreleriyle etkileşime girerek onlara hafif ama etkili bir egzersiz sağlar.

Kollajen üretim oranlarını iki kat artırdı

Fareler üzerinde yapılan testlerde jel tedavisi, dermal fibroblastların (ana deri hücresi türü) büyüme oranını yaklaşık yüzde 240 artırdı. Ayrıca kollajen üretim oranlarını da iki katından fazla artırdı. Tedavi ayrıca keratinositler ve diğer hücreler arasındaki iletişimi geliştirerek yara bölgesinde yeni kan damarlarının büyümesini teşvik etti.