Ana Sayfa İlaç Lecanemab, Alzheimer hastalarında bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir!

Lecanemab, Alzheimer hastalarında bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir!

lecanemab denemesinden elde edilen ön veriler Eylül ayında yayınlandı ve 18 aylık bir süre boyunca bilişsel gerilemeyi yüzde 27 oranında yavaşlattığını buldu.

NEJM/ Lecanemab in Early Alzheimer’s Disease

Sonuçlar, ilacı alan hastaların yüzde 17,3’ünün, plasebo alanların yüzde 9’una kıyasla beyin kanaması yaşadığını gösterdi.

London’daki (UCL) Demans Araştırma Enstitüsü’nde yapılan klinik deneylerde test edilen bir ilacın, hastalığın erken evrelerindeki kişilerde bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı anlaşıldı.Enstitünün müdürü Bart De Strooper, “Bu, Alzheimer hastaları için gerçek bir tedavi seçeneği sunan ilk ilaç” diye konuştu.

Klinik faydaları biraz sınırlı görünse de zamanla daha belirgin hale gelmesi beklenebilir.

Lecanemab adlı ilaç, beyinde biriken ve beta amiloid adı verilen protein kümelerini ortadan kaldıran bir antikor tedavisi.

Biogen ve Eisai firmaları tarafından geliştirilen ilacın denemesinin her iki kolunda da yaklaşık olarak aynı oranda ölüm bildirildi.

Sonuç: Lecanemab erken Alzheimer hastalığında amiloid belirteçlerini azalttı ve 18 ayda biliş ve fonksiyon ölçümlerinde plaseboya göre orta derecede daha az düşüşle sonuçlandı, ancak yan etkilerle ilişkilendirildi. Erken Alzheimer hastalığında lecanemabın etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için daha uzun denemeler yapılması garanti edilir.