Ana Sayfa Ekonomi Kozmetik Sektörü ihracatı 2022 yılının Ocak-Ağustos döneminde 1 milyar 18 milyon dolar

Kozmetik Sektörü ihracatı 2022 yılının Ocak-Ağustos döneminde 1 milyar 18 milyon dolar

Türkiye’nin Kozmetik Sektörü ihracatı, 2022 yılının Ocak-Ağustos döneminde 1 milyar 18 milyon dolar olarak gerçekleşti. Açıklanan verilere göre de güzellik, cilt bakım ürünleri, makyaj ürünleri grubunda yüzde 16’lık artış görüldü.

Sektörün, 2025 yılındaki dünya pazar payının 750 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 162 ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında Irak, ABD, Rusya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Irak, 88 milyon dolar ile kozmetik sektöründe en çok ihracat gerçekleştirilen ülke olurken hemen ardından 87 milyon dolar ile ABD geliyor.

BU YILKİ KONUSU YEŞİL MUTABAKAT 

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Kozmetik Kongresi 1 -3 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Susesi Luxury Resort Belek’te gerçekleşecek. Bu yılki ana teması Yeşil Mutabakat olan kongre, kozmetik dünyasının önemli sektör temsilcilerini buluşturacak. Kongrede kozmetiğin tarihsel süreçleri, gelişimi ve tarımsal ürünlerin bu süreçteki rolünün vurgulanacağı Tarım Mirası Sergisi ile ‘Yeşil Mutabakat’ konusu ön plana çıkarılacak.

KOZMETİK ATIKLAR GERİDÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

6. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nde yer alacak Innovation Zone alanında piyasaya sürülen en yeni hammaddeler ve ürünler sergilenecek. Hammadde ve bitmiş ürün kategorilerinde ilk 3’e giren firmalar ödül kazanacak. Ayrıca 6. Uluslararası Kozmetik Kongresi katılımcıları, Upcycle Proje Yarışmasında, kozmetik sektörü atıklarından geri dönüştürülen ürünlerin değerlendirmesini yapacak.

ENDEMİK BİTKİLER KOZMETİK MÜZESİ’NDE 

Geçen yıl bir ilke imza atan kozmetik müzesinde, bu yıl endemik bitkiler yer alacak. Kozmetikte kullanılan endemik bitkiler kozmetik müzesinde sergilenecek.