Ana Sayfa Hukuk&Etik Katledilen meslektaşımızın faili bulunmalıdır

Katledilen meslektaşımızın faili bulunmalıdır

Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul Kadıköy’de bulunan kliniğinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşımız Şeyma Biran için 23 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı A.Tarık İşmen, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Güler Gültekin, İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Berna Aytaç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nergis Erdoğan, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Şeker Pınar Özcan ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan ile CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bir üyesinin katılımıyla  bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Berna Aytaç tarafından okundu. Aytaç;  ‘Dişhekimi Şeyma Biran, muayenehanesinde hunharca katledildi. Acımız büyük. Öncelikle katil ya da katillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmesini ve gereken cezaları almalarını ümit ediyoruz. Ülkemizde giderek artan gerek hekime şiddet gerekse kadınlara şiddet olayları bizleri derin bir endişe ve üzüntüye boğmaktadır. Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz. Kadın cinayetleri bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur.   Devletimizi taahhüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyoruz…’ dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nergis Erdoğan da ‘Bu, bize toplumsal şiddetin muayenehanelere kadar yansıdığını gösteriyor. Son derece vahim ve üzücü. Ama bizim yılmaya, bıkmaya hiç lüksümüz yok. O yüzden hep birlikte, bütün meslek odalarıyla demokrasiye, ifade özgürlüğüne, insan haklarına sahip çıkan bütün kurumlar olarak şiddetin karşısında olacağımızı, kararlı olacağımızı belirtiyorum’ diye konuştu.

TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen ise sağlıkçılara uygulanan şiddetin cinayete dönüştüğünü söyleyerek şunları kaydetti: “Bugün burada ne yazık ki üzüntüyle bir aradayız. Bu, son yıllarda artık bir rutine döndü. Meslektaşlarımızın darp edilmesi, fiziki ve sözlü şiddete maruz kalması bugün burada bir cinayete dönüştü. Gerek kamuda gerek özelde meslektaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, bu faillerin en ağır cezalandırması talebimizdir. Meslektaşımız için çok üzgünüz. Bunun takipçisi olacağımızı söylüyoruz. Bu sadece kadın cinayeti ya da sadece bir sağlıkçı cinayeti değil, bu bir insanlık suçudur. Böyle de düşünüyoruz.”

Türk Dişhekimleri Birliği